Παρασκευή 03 Μαϊου 2024
Καλαμάτα – Χανιά 0-5: «Περίπατος» για τους Κρητικούς και -2 από την κορυφή

Σαν «σίφουνας» πέρασαν από την Καλαμάτα τα Χανιά, τα οποία επικράτησαν με 5-0 στην 2η αγωνιστική των play-offs της Super League 2 και μείωσαν την διαφορά στους 2 βαθμούς από την πρωτοπόρο Athens Kallithea

Tα Χανιά άφησαν πίσω τους την ήττα με 5-1 από τον Ιωνικό στην πρεμιέρα των play-offs της Super League 2 και επέστρεψαν στις νίκες με εμφατικό τρόπο. Η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη ήταν εντυπωσιακή κόντρα στην Καλαμάτα και έφυγε με το «διπλό» από την πρωτεύουσα της Μεσσηνίας με το ευρύ 5-0, μειώνοντας, παράλληλα, στους 2 βαθμούς την διαφορά της από την πρωτοπόρο Athens Kallithea.

Οι Κρητικοί μπήκαν με το πόδι στο… γκάζι από το ξεκίνημα και προτού συμπληρωθεί το δεκάλεπτο στο γήπεδο της Παραλίας, ο Γιώργος Μάναλης (2’, 8’) είχε σκοράρει ήδη δυο φορές.

Η «Μαύρη Θύελλα» προσπάθησε να συνέρθει, αλλά η κεφαλιά του Χερόνιμο Μπαράλες στο 20ο λεπτό σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Μπόρις Κλέιμαν, με τους φιλοξενούμενους στο 37’ να «τελειώνουν» ουσιαστικά το ματς κάνοντας το 0-3 με το σουτ του Νίλι.

Ο Απόστολος Τερζής σε μια προσπάθεια να ανακατέψει τα πράγματα πραγματοποίησε τρεις μαζεμένες αλλαγές στο ξεκίνημα του β’ μέρους, ωστόσο δεν άλλαξε κάτι προς το καλύτερο. Αντίθετα, μια από τις αλλαγές που έκανε λίγο αργότερα ο Ταουσιάνης, έβαλε τη «σφραγίδα» του.

Ο Ιβάν Μιούλερ, που μπήκε στο 65’ αντί του Νίλι, σκόραρε δύο φορές (71’, 86’), δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των Κρητικών. Ήταν τέτοια η απογοήτευση των Καλαματιανών που ούτε από την άσπρη βούλα δεν μπόρεσαν να σκοράρουν – ο Μπαράλες έστειλε την μπάλα ψηλά, πάνω από την εστία του Κλέιμαν στο 75’.