Δευτέρα 29 Απριλίου 2024
Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 3-1: Πήρε το ντέρμπι και... φουλάρει για την κούπα!

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 3-1: Πήρε το ντέρμπι και… φουλάρει για την κούπα!

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-1 σετ του ΠΑΟΚ και πέρασε στον τελικό του Final 4, όπου θα αντιμετωπίσει τον Μίλωνα – Ξεκάθαρο φαβορί για τον τίτλο οι Ερυθρόλευκοι.

Κυρίαρχος Ολυμπιακός ξεπέρασε το εμπόδιο του ΠΑΟΚ και ετοιμάζεται για κούπα…

Μονάχα για ένα σετ κατάφερε ο Δικέφαλος του Βορρά να προβάλει αντίσταση στους ερυθρόλευκους οι οποίοι έπειτα από το πρώτο και χαμένο σετ ήταν το απόλυτο «αφεντικό» της αναμέτρησης φτάνοντας στην ανατροπή με 3-1 και παράλληλα στην πρόκριση στον μεγάλο τελικό του Final 4 του Κυπέλλου εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν τον Μίλωνα.

Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε απέναντι στον ΠΑΟΚ και θα αντιμετωπίσει τον Μίλωνα με στόχο το βαρύτιμο τρόπαιο.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ, προσπαθώντας να διαβάσει η μια την άλλη. Όλα αυτά ωστόσο μέχρι και το 8-8 μιας και από εκείνο το σημείο και έπειτα ο ΠΑΟΚ μπήκε σε θέση οδηγού και δεν ξανακοίταξε πίσω με τον Δικέφαλο του Βορρά να φτάνει στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-22.

Στο δεύτερο σετ οι ερυθρόλευκοι έβγαλαν αντίδραση και με πιεστική άμυνα κατάφεραν να βρεθούν στο +3 (14-11). Παρά την πίεση του ΠΑΟΚ οι Πειραιώτες έδειξαν ψυχραιμία και δεν έχασαν σε κανένα σημείο του σετ το προβάδισμα φτάνοντας στο 1-1 με 25-16.

Οι Ιντάλγκο και Στερν «κουβάλησαν» τους Πειραιώτες επιθετικά και στο τρίτο σετ, με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει στο σκορ και να εκτοξεύει τη διαφορά στους 6 πόντους (11-5) με τον άσο του πρώτου. Ο ΠΑΟΚ άρχισε να κάνει το ένα λάθος πίσω απ’ το άλλο σε υποδοχή κι επίθεση με αποτέλεσμα οι «ερυθρόλευκοι» να κλείσουν το σετ με 25-16 και να πάρουν το προβάδισμα με 2-1.

Στο τέταρτο σετ ο Ντε Ντρις προσπάθησε να κρατήσει όρθιο τον ΠΑΟΚ στην επίθεση, όμως οι Ιντάλγκο και Στερν, μαζί με τον Κουμεντάκη είχαν βρει πλέον ρυθμό. Το 14-10 του Ολυμπιακού, έγινε γρήγορα-γρήγορα 14-13 από τα μπλοκ του Τρούχτσεφ, όμως ο Τράβιτσα, ο Τζούριτς κι ο Στερν έδωσαν πάλι ένα σημαντικό προβάδισμα τεσσάρων πόντων στους Πειραιώτες (23-19). Ο Στερν υπέγραψε στο τέλος και την «ερυθρόλευκη» νίκη με τρεις σερί άσους κι ο Ολυμπιακός θα διεκδικήσει το Σάββατο (30/3, 20:15) το τρόπαιο απέναντι στον Μίλωνα.

Τα σετ: 22-25, 25-18, 25-16, 25-19