Σάββατο 27 Απριλίου 2024
Παρτιζάν – Ολυμπιακός 69-74: Τεράστια νίκη στο Βελιγράδι και βήμα τετράδας!

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε ακόμα και στο -13, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας γύρισε τούμπα το παιχνίδι και πέτυχε μια σπουδαία νίκη στη μάχη για την τετράδα.

Τι κι αν η Παρτιζάν ήταν στο +13 στο ξεκίνημα της τελευταία περιόδου, τι κι αν είχε χάσει τη «μάχη» των ριμπάουντ, ο Ολυμπιακός έδειξε για ακόμη μία φορά από τι μέταλλο είναι φτιαγμένος, φεύγοντας με το διπλό από το Βελιγράδι (74-69) για την 32η αγωνιστική της Euroleague και πλέον μπορεί να κοιτά ακόμα πιο αισιόδοξα την τετράδα.

Οι Ερυθρόλευκοι που ανέβηκαν πλέον στο 20-12, χρειάστηκαν τρεις περιόδους για να βρουν τον εαυτό τους, όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο έπαιξαν εξαιρετικά, πίεσαν στην άμυνα, έβαλαν μεγάλα σουτ και έφτασαν σε ένα τεράστιο διπλό, αφήνοντας τους Σέρβους στο 14-18.

Κορυφαίος για το σύνολο του Μπαρτζώκα ήταν ο Γκος με 17 πόντους, ενώ ο Παπανικολάου πρόσθεσε 13 και οι Γουόκαπ, Κάνααν 11 και 10 αντίστοιχα.

Από την άλλη πλευρά, ο Κέβιν Πάντερ είχε 19 και ο Φρανκ Καμίνσκι 14.

Το παιχνίδι ξεκίνησε δυναμικά και για τις δύο ομάδες με την Παρτιζάν να προηγείται 5-3 και τον Ολυμπιακό να φέρνει το ματς στα ίσα στο 5′ για το 9-9. Στη συνέχεια οι Σέρβοι «τιμώρησαν» τις βοήθειες των Ερυθρόλευκων στην άμυνα βρίσκοντας ρυθμό επιθετικά με Πάντερ και Καμίνσκι, έτσι προηγήθηκαν με +9 (22-13) στο 9′. Οι Πειραιώτες όμως απάντησαν με ένα σερί 4-0 και η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 22-17 υπέρ της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει, αλλά η Παρτιζάν ήταν εκείνη που διατηρούσε το προβάδισμα, έστω και μικρό με το σκορ στο 13′ να είναι στο 25-23. Οι Σέρβοι δεν ήταν συγκεντρωμένοι κάνοντας πολλά λάθη με αποτέλεσμα να δώσουν την ευκαιρία στους Ερυθρόλευκους να ισοφαρίσουν 28-28 στο 17′. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς έτρεξε ένα σερί 5-0 για να βρεθεί στο 33-28 στο 18′, με τους Πειραιώτες να μειώνουν σε 34-30 στο 19′. Στο τέλος όμως του ημιχρόνου ένα φάουλ του Λαρεντζάκη στον Πονίτκα (είχε συμπληρώσει τα ομαδικά ο Ολυμπιακός) έφερε ένα αντιαθλητικό του ΜακΚίσικ στη συνέχεια της φάσης και έτσι ο Πολωνός με 4/4 βολές έκανε το 38-30, για να έρθει ο Ντόζιερς να κάνει το 40-30 και μαζί το +10, πριν ο Γκος μειώσει σε 40-32. Σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Η Παρτιζάν συνέχιζε να κάνει… πάρτι στα ριμπάουντ και στο τρίτο δεκάλεπτο, καταφέρνοντας να ανεβάσει τη διαφορά για πρώτη φορά στο +14 (52-38) στο 27′. Οι Σέρβοι εκμεταλλευτήκαν τις κακές επιλογές του Ολυμπιακού επιθετικά και διατηρούσαν τη διψήφια διαφορά, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο +13 με το 59-46.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν καλά με ένα 4-0 έριξαν τη διαφορά κάτω από τους δέκα για το 59-50 στο 31′. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα συνέχισαν να παίζουν εξαιρετικά και μείωσαν ακόμα περισσότερο στο 59-58 στο 33′. Μάλιστα δεν σταμάτησαν εκεί καθώς πέρασαν και μπροστά με 64-61 στο 36′. Η Παρτιζάν αντέδρασε με τον Πάντερ να σκοράρει και να δίνει το προβάδισμα ξανά στην ομάδα του με 65-64 στο 38′. Ο Ολυμπιακός όμως είχε τις λύσεις με τον Παπανικολάου, τον Φαλ και τον Λαρεντζάκη να σκοράρουν, κυρίως από τις βολές, φτάνοντας έτσι στο τελικό 74-69 και σε ένα μεγάλο διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 40-32, 59-46, 69-74.

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): Αβράμοβιτς, Κοπρίβιτσα, Πάντερ 19 (6/12 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ασίστ), Σμάιλαγκιτς 3 (1), Νάναλι, Τριφούνοβιτς, Ντόζιερ 12 (3/7 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Πονίτκα 8 (2/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Καμίνσκι 14 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καμπόκλο 13 (5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 11 (4/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γουίλιαμς-Γκος 17 (4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα), Ράιτ 6 (1 τρίποντο, 3/4 βολές), Κάναν 10 (2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Λαρεντζάκης 3 (0/4 σουτ, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Φαλ 7 (3/5 δίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 13 (5/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πίτερς 3 (1/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Σίκμα, ΜακΚίσικ 4 (4/4 βολές)

Ολυμπιακός: «Ραντεβού» με την ιστορία – Κόντρα στη Φερεντσβάρος για την πρόκριση στον τελικό

Ο Ολυμπιακός δίνει το πιο σημαντικό ματς του στη σεζόν, καθώς αντιμετωπίζει τη Φερεντσβάρος (16:30), με στόχο την ιστορική πρόκριση στον τελικό του EHF European Cup