Κυριακή 28 Απριλίου 2024
Όνειρα… Ευρώπης για την Μόντσα (1-0), «διπλό» για την Τορίνο στο Ούντινε (0-2)

Η Μόντσα νίκησε με 1-0 την Κάλιαρι και παρέμεινε στο… κόλπο της Ευρώπης – Με το «διπλό» έφυγε η Τορίνο που επικράτησε της Ουντινέζε στο «Φρίουλι» με 2-0

Το… όνειρο της κατάκτησης ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου για τη Μόντσα συνεχίζεται μετά τη σημερινή νίκη επί της Κάλιαρι (1-0) για την 29η αγωνιστική της Serie A.

Το τέταρτο τρίποντο στην τελευταία πεντάδα αγώνων για τους «μπιανκορόσι» υπέγραψε λίγο πριν από την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου ο γιος του μεγάλου άσου του παρελθόντος, Πάολο Μαλντίνι, Ντανιέλ, ο οποίος σκόραρε με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Η Κάλιαρι πήγε στο «Μαρτσενάρο» προερχόμενη από δύο συνεχόμενες νίκες, ωστόσο, σήμερα δεν κατάφερε να πάρει ούτε βαθμό. Στον πάγκο για τους Σαρδηνούς ο Παντελής Χατζηδιάκος.

Στα νικηφόρα αποτελέσματα επέστρεψε η Τορίνο, μετά από 2 συνεχόμενες ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες που είχαν προηγηθεί. Η «γκρανάτα», μάλιστα, πέτυχε το «τρίποντο» στο «Φρίουλι» επί της Ουντινέζε με 2-0, χάρις σε δύο γκολ στο ξεκίνημα των ημιχρόνων από τους Ζαπάτα και Βλάσιτς. Μεγάλο «διπλό» για τους φιλοξενούμενους, εάν αναλογιστεί κανείς ότι οι γηπεδούχοι προέρχονταν από τη νίκη-έκπληξη στο «Ολίμπικο» με 2-1 επί της Λάτσιο.

Μεγαλώνει ο μύθος του Ολυμπιακού: 42ος ευρωπαϊκός τελικός

O oργανισμός του Ολυμπιακού συνεχίζει να γράφει ιστορία και μετά την τεράστια επιτυχία της ομάδας χάντμπολ, έφτασε τους 42 ευρωπαϊκούς τελικούς.