Δευτέρα 29 Απριλίου 2024
Ολυμπιακός – Ιωνικός 25-18: Συνεχίζει αήττητος και στην κορυφή

Οι Ερυθρόλευκοι επικράτησαν στην Ηλιούπολη του Ιωνικού με 25-18 για την Handball Premier - Πρώτοι και αήττητοι οι Πειραιώτες.

Η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή συνέχισε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα.

To Σάββατο (24/2) το μεσημέρι, ο Θρύλος επικράτησε με 25-18 του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας στο κλειστό γυμναστήριο της Ηλιούπολης, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Σε ένα δυνατό ματς στην Ηλιούπολη, οι «ερυθρόλευκοι», αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ (6-8) στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου, είχαν τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια και πανηγύρισαν τη νίκη επί του Ιωνικού.

Οι Πειραιώτες συνεχίζουν αήττητοι και στην κορυφή του πρωταθλήματος, διατηρώντας το πλεονέκτημα έδρας, ενόψει των πλέι οφ.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 3-0, με γκολ του Τσιγαρίδα, στο 3:20. Ωστόσο, η εικόνα του ματς άλλαξε. Με 4-0 σερί, ο Ιωνικός προσπέρασε με 4-3, ενώ πήρε προβάδισμα με 5-4, 6-5 και 8-6, με τον Θρύλο να δυσκολεύεται αρκετά. Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν «στροφές» και ισοφάρισαν σε 8-8, με τον Σλαβούλιτσα, στο 17:10, με τον Σέρβο ίντερ να «γράφει» και το 9-8, ένα λεπτό μετά. Στο 21:35, ο Παπαβασίλης έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων (12-10) στον Ολυμπιακό, ο οποίος ξέφυγε και με +3 (14-11), στο 27ο λεπτό.

Ο Βίντα, με γκολ στο 29:55, διαμόρφωσε το 15-12 του ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο, στο 39ο λεπτό, η ομάδα του Ζέλικο Μπάμπιτς προηγήθηκε για πρώτη φορά με +5 (19-14), με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Δομπρή, ενώ ο Βίντα έκανε το 20-15, στο 41:11. O Ιωνικός πλησίασε στο -3 (20-17), όμως ο Θρύλος δεν «μάσησε», ξέφυγε με +6 (24-18), με γκολ του Μιχαηλίδη (56:30) και επικράτησε με 25-18, με τον Σλίσκοβιτς να διαμορφώνει, στο 59:23, το τελικό αποτέλεσμα.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 4-5, 6-7, 10-9, 13-11, 15-12 (ημχ.), 16-12, 19-14, 20-16, 22-17, 23-18, 25-18

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζέλικο Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς 1, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 2, Βίντα 4, Τζίμπουλας, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 2, Σλίσκοβιτς 3, Δομπρής 1, Τσιγαρίδας 2, Πασσιάς 2, Σλαβούλιτσα 3, Κάβτιτς, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 3

Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας (Αρβανίτης): Βλαχοθανάσης, Κουκούλας 5, Τοκατζόγλου, Ταουσάνης 2, Μελετάκος, Μπραουδάκης, Συγγαρης, Τρούλος 2, Χαντέλης 1, Βασιλείου Ι. 1, Βασιλειου Α., Μπούτος, Δεληχρήστος 4, Ελοζιεουα 2, Λιόλιος 1, Μπαλάσκας 2

Διαιτητές: Τόλιος-Γερουλάνος, Δίλεπτα: 5-5, Πέναλτι: 1/1-1/2