Δευτέρα 29 Απριλίου 2024
Ολυμπιακός - Μπρίξεν 29-23: Έκανε το πρώτο βήμα για τα προημιτελικά του EHF European Cup

Ολυμπιακός – Μπρίξεν 29-23: Έκανε το πρώτο βήμα για τα προημιτελικά του EHF European Cup

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 29-23 της ιταλικής Μπρίξεν και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στην φάση των «8» EHF European Cup.

Αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στη φάση των «8» του EHF European Cup έκανε η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή.

Στην πρώτη «μάχη» των «16» της διοργάνωσης, οι ερυθρόλευκοι με εξαιρετική άμυνα, νίκησαν με 29-23 την Μπρίξεν, ως τυπικά φιλοξενούμενοι στην Ηλιούπολη.

Κόντρα στους Κυπελλούχους Ιταλίας και πρωτοπόρους στο ιταλικό πρωτάθλημα, οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποίησαν σπουδαία εμφάνιση στο κλειστό γυμναστήριο της Ηλιούπολης, κυριάρχησαν από το πρώτο ημίχρονο και πήραν μεγάλες διαφορές (15-25), κερδίζοντας εύκολα το πρώτο ματς των «16», κάνοντας μεγάλο βήμα πρόκρισης στην οκτάδα του EHF European Cup.

Αύριο, Κυριακή (18/2) στις 20:30 (OSFP TV), η ομάδα του Ζέλικο Μπάμπιτς θα δώσει τη ρεβάνς των «16» με την Μπρίξεν στην Ηλιούπολη, αυτή τη φορά ως γηπεδούχος, με «φόντο» την προημιτελική φάση του EHF European Cup.

Με σούπερ άμυνα και «κέρβερο» Κοτανίδη, 15-9 ημίχρονο

Πολύ δυνατά «μπήκε» ο Ολυμπιακός στο ματς, αφού λίγο πριν από τη συμπλήρωση πέντε λεπτών (4:32), προηγήθηκε με 4-1, με γκολ του Τζηρά στην κόντρα! Η Μπρίξεν μείωσε σε 4-3, όμως η αντίδραση της ομάδας του Μπάμπιτς ήταν εξαιρετική, με τον Σλίσκοβιτς να ανεβάζει τη διαφορά στο +5 (3-8), στο 10:42, ενώ τρία λεπτά μετά (13:40), ο Πασσιάς «έγραψε» το +6 (3-9). Η ιταλική ομάδα μείωσε σε 9-5, ο Κάβτσιτς «απάντησε» (5-10), στο 15ο λεπτό, αλλά η διαφορά των Κυπελλούχων Ελλάδας «έπεσε» στο -3 (7-10).

Παρόλα αυτά, οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν και πάλι τις λύσεις στην επίθεση και με δύο τέρματα του Τζηρά (19:26, 20:06), ξέφυγαν ξανά με +5 (7-12), με τον Σάββα να σκοράρει ένα εντυπωσιακό γκολ, για το +6 (13-7), στο 21ο λεπτό! Το προβάδισμα του Ολυμπιακού ανέβηκε για πρώτη φορά στο +7 (7-14), με γκολ του Τζίμπουλα στην κόντρα, στο 21:30, με τον Σλίσκοβιτς να κάνει το 15-8, στο 26:35, σε κενή εστία! Η πρωτοπόρος του ιταλικού πρωταθλήματος μείωσε σε 15-9, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο. Εξαιρετικός στο πρώτο μέρος ο τερματοφύλακας Κοτανίδης, με οκτώ επεμβάσεις και το εντυπωσιακό 53% (8/15).

Στο +10 (15-25) η διαφορά, νίκη με 29-23

Με… κεκτημένη ταχύτητα ξεκίνησε ο Ολυμπιακός το δεύτερο ημίχρονο, με τον Βίντα να δίνει «αέρα» οκτώ τερμάτων (11-19), στο 35ο λεπτό. Η Μπρίξεν μείωσε σε 19-13, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την «απάντηση», με τον Μιχαηλίδη, που «έγραψε» το 21-14, στο 43ο λεπτό. Ο Δομπρής ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι, για το 22-14, στο 44:37 και στη συνέχεια, «βρήκε» και πάλι δίχτυα, για το 23-15, στο 46ο λεπτό!

Γκολ του Σάββα (47:52) και στο +9 (15-24) ο Ολυμπιακός, ο οποίος έφτασε και στο +10 (15-25), με τέρμα του Πασσιά, στο 48:53. Στο 54:38, ο Σλίσκοβιτς έκανε το 27-19, με την Μπρίξεν να μειώνει στα πέντε τέρματα (22-27) και τον Ζέλικο Μπάμπιτς να καλεί τάιμ άουτ. Με γκολ του Πασσιά (58:00), οι ερυθρόλευκοι «ανέβηκαν» ξανά στο +6 (22-28), ο Σλίσκοβιτς έκανε το 29-23, στο 58:49, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Τα πεντάλεπτα: 1-4, 3-7, 5-10, 7-11, 7-14, 9-15 (ημχ.) 11-18, 13-19, 15-22, 16-25, 20-27, 23-29

Παναθηναϊκός: Ζαμόρα, ένας άλλος …Νατσούρας