Σάββατο 27 Απριλίου 2024
Μπακς – Νάγκετς 112-95: Σόου του Γιάννη με 36 πόντους και νίκη για τα «ελάφια»

Έχοντας τον Γιάννη Αντετοκούνμπο σε μεγάλη μέρα με 36 πόντους και 18 ριμπάουντ, οι Μιλγουόκι Μπακς πήραν τη νίκη κόντρα στους Ντένβερ Νάγκετς με σκορ 112-95.

Δεύτερο συνεχόμενο θετικό αποτέλεσμα για τους Μιλγουόκι Μπακς, που δείχνουν να βρίσκουν τη φόρμα τους, καθώς αυτή τη φορά επιβλήθηκαν των πρωταθλητών Ντένβερ Νάγκετς με σκορ 112-95 στο Ουισκόνσιν έχοντας φυσικά ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Ο Έλληνας σούπερ σταρ ήταν απολαυστικός σημειώνοντας 36 πόντους (14/19 δίποντα, 8/14 βολές) και κατεβάζοντας 18 ριμπάουντ σε ένα «γεμάτο» νταμπλ-νταμπλ. Παράλληλα μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 3 φορές την μπάλα και έκανε 2 μπλοκ. Όλα αυτά σε κάτι περισσότερο από 30 λεπτά συμμετοχής!

Σημαντικές βοήθειες έδωσαν και ο Ντέιμιαν Λίλαρντ με τον Μπόμπι Πόρτις που είχαν 18 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την άλλη πλευρά, ο Νίκολα Γιόκιτς είχε 29 πόντους με 12 ριμπάουντ και 9 ασίστ, ενώ ο Άαρο Γκόρντον είχε 14 και ο Μάικλ Πόρτερ τζούνιορ είχε 11.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, αλλά τους Μπακς να έχουν τα ηνία, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 28-23. Το δεύτερο δωδεκάλεπτο ήταν ιδιαίτερα σημαντικό καθώς τα «ελάφια» έτρεξαν ένα επιμέρους 32-21, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο +17 (60-43).

Η τρίτη περίοδος ήταν και η καθοριστική. Ο Γιάννης και η παρέα του έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ τρέχοντας ένα επιμέρους 31-19 για να εκτοξεύσουν τη διαφορά στο +31 (91-62). Στο τελευταίο κομμάτι του ματς, και με το αποτέλεσμα ουσιαστικά να έχει κριθεί, οι Νάγκετς μπόρεσαν κάπως να μειώσουν τη διαφορά για το τελικό 112-95.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-23, 60-44, 91-63, 112-95

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα*

Η αποστολή του Ολυμπιακού για Λαμία: Χωρίς Κάρμο, Ορτέγκα και Γιόβετιτς (pic)

Έμειναν εκτός για να ξεκουραστούν ενόψει του ημιτελικού με την Άστον Βίλα, όπως επίσης και ο Ντόι με τον Ιμπόρα – Αναλυτικά η αποστολή για το ματς με Λαμία.