Σάββατο 04 Μαϊου 2024
ΠΑΟΚ – Πανσερραϊκός 5-0: Με «προπόνηση» στα ημιτελικά

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 5-0 τον Πανσερραϊκό και με συνολικό σκορ 9-0 προκρίθηκε στους «4» του Κυπέλλου, όπου τον περιμένει ο Παναθηναϊκός.

Μετά τα τέσσερα γκολ (0-4) στο πρώτο ματς, ο ΠΑΟΚ έβαλε άλλα πέντε (5-0) στον Πανσερραϊκό στη ρεβάνς και με συνολικό σκορ 9-0 προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου όπου τον περίμενε ο Παναθηναϊκός.

Πολλές αλλαγές από τον Ραζβάν Λουτσέσκου, αλλά κανένα πρόβλημα για τον Δικέφαλο που σκόρπισε τα «λιοντάρια» για ακόμη μία φορά.

Με τη συμπλήρωση 20 λεπτών ο Τζίμας άνοιξε το σκορ με προβολή από σέντρα του Σάστρε και έξι λεπτά μετά ο Ζίβκοβιτς με ωραίο σουτ έκανε το 2-0 για τον ΠΑΟΚ. Από ασίστ του Ράφα Σοάρες στο 82′ ο Αντρέ Ρικάρντο έκανε το 3-0 πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ με τη φανέλα του Δικεφάλου και στο 85’ ο Τόμας με μακρινό σουτ έγραψε το 4-0.

Τον χορό των γκολ έκλεισε ο Κωνσταντέλιας στις καθυστερήσεις με ωραία κίνηση και τελείωμα για το 5-0. Πλέον ο ΠΑΟΚ ετοιμάζεται για ντέρμπι αφού όπως και πέρσι έτσι και φέτος θα βρει τον Παναθηναϊκό στα νοκ-άουτ. Ο νικητής θα αντιμετωπίσει στον τελικό τον αντίστοιχο του ζευγαριού Αρης – Παναιτωλικός.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς (Ταλιχμανίδης 86’), Ράφα, Μιχαηλίδης, Νάσμπεργκ, Σάστρε (Μπάμπα 46’), Σβαμπ (Ρικάρντο 62’), Τσιγγάρας, Αντόνιο, Κωνσταντέλιας, Αντρίγια, Τζίμας (Τόμας 75’).

Πανσερραϊκός: Κατσίκας, Ντάνκερλουι, Γκοτζαμανίδης, Πεταυράκης, Πηλέας, Mορέιρα, Οικονόμου (Στάικος 62’), Σοφιανός (Γούλερι 77’), Μούργος (Τομάς 62’), Μασκανάκης (Ουάρντα 62’), Άλεξιτς (Μπετανκόρ 72’).