Τρίτη 30 Απριλίου 2024
Δυσκολεύτηκε κόντρα στην Νιούπορτ, αλλά προκρίθηκε η Γιουνάιτεντ (4-2)

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ισοφαρίστηκε σε 2-2 από την Νιούπορτ, αλλά με δύο γκολ στο τέλος κατάφερε να φτάσει στο 4-2 και να πάρει την πρόκριση για τους «16» του Κυπέλλου Αγγλίας.

Ζορίστηκε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για να κάμψει την αντίσταση της Νιούπορτ Κάουντι, που αγωνίζεται στην τέταρτη κατηγορία για τον 4ο γύρο του κυπέλλου Αγγλίας, αλλά τελικά νίκησε δύσκολα με 4-2 και πήρε την πρόκριση στη φάση των «16» του θεσμού.

Τα… χρειάστηκε κόντρα στην Νιούπορτ, αλλά κατάφερε να πάρει την πρόκριση.

Η ομάδα του Τεν Χαγκ προηγήθηκε γρήγορα με 2-0 με τα γκολ των Φερνάντες (7′) και Μεϊνού (13′), αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τους Μόρις (36′) και Έβανς (47′), βάζοντας δύσκολα στους «κόκκινους διαβόλους».

Τελικά τη λύση έδωσε ο Άντονι, ο οποίος έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του Μάντσεστερ στο 68ο λεπτό, ενώ στις καθυστερήσεις ο Χόιλουντ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Το πρόγραμμα της φάσης των «32» του Κυπέλλου ολοκληρώνεται αύριο, 29/1, με την αναμέτρηση της Μπλάκμπερν με την Ρέξαμ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων για τον 4ο γύρο (φάση των «32») του Κυπέλλου Αγγλίας έχουν ως εξής:

Μπόρνμουθ-Σουόνσι 5-0

Μπρίστολ Σίτι-Νότιγχαμ Φόρεστ 0-0

Σέφιλντ Γουένσντεϊ-Κόβεντρι 1-1

Τσέλσι-Άστον Βίλα 0-0

Τότεναμ-Μάντσεστερ Σίτι 0-1

Ίπσουιτς-Μέιντστοουν Γιουν. 1-2

Λέστερ-Μπέρμιγχαμ 3-0

Λιντς-Πλίμουθ 1-1