Σάββατο 04 Μαϊου 2024
Μπάγερν Μονάχου – Χοφενχάιμ 3-0: Με την υπογραφή του Μουσιάλα

Ο Τζαμάλ Μουσιάλα σκόραρε δύο γκολ και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη της Μπάγερν Μονάχου, με τον Χάρι Κέιν στο 90’ να διαμορφώνει το τελικό 3-0.

Με πρωταγωνιστή τον Τζαμάλ Μουσιάλα, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ, η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε της Χοφενχάιμ με 3-0 για την 17η αγωνιστική της Bundesliga και μείωσε στον πόντο (42 έναντι 41) τη διαφορά από την πρωτοπόρο Μπάγερ Λεβερκούζεν.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Μουσιάλα, έβγαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 18’ με καταπληκτικό πλασέ του Μουσιάλα από πλάγια θέση. Στο 38’ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Κράμαριτς, αλλά ο Νόιερ μπλόκαρε. Τρία λεπτά αργότερα ο Ουπαμεκανό έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά η προσπάθειά του πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μπάουμαν. Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπάγερν πίεσε και στο 70’ έκανε το 2-0, με το δεύτερο προσωπικό γκολ του  Τζαμάλ Μουσιάλα. Μετά από πάσα του Σανέ, ο Μουσιάλα εκτέλεσε τον Μπάουμαν από το ύψος του πέναλτι και διπλασίασε τα τέρματα για τους Βαυαρούς.

Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Κέιν στο 90’. Ο Γκορέτσκα με ωραία κάθετη βρήκε τον Άγγλο επιθετικό και αυτός σαν σε προπόνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενούμενων, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των Βαυαρών.

Οι συνθέσεις:

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Ντέιβις, Ντε Λιχτ, Ουπαμεκανό, Λάιμερ(77’ Πάβλοβιτς), Κίμιχ, Γκερέιρο(77’ Γκορέτσκα), Μουσιάλα(87’ Τσούπο-Μοτίνγκ), Μίλερ(72’ Τελ), Σανέ(72’ Κομάν), Κέιν

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: Μπάουμαν, Κάμπακ, Ενσόκι, Γκρίλιτς, Σταχ, Μπίλτερ(79’ Σκοβ), Πρόμελ, Καντεράμπεκ, Κράμαριτς(79’ Τοχούμτσου), Μπάιερ(84’ Μπέκερ), Βέγκχορστ(79’ Μπεμπού)

Φενέρμπαχτσε – Μονακό 62-65: Πήρε το «θρίλερ» και ισοφάρισε σε 2-2!

Η Μονακό επικράτησε 65-62 στην έδρα της Φενέρμπαχτσε και πλέον η πρόκριση στο Final Four θα κριθεί στο Game 5.