Σάββατο 04 Μαϊου 2024
Παναθηναϊκός – Περιστέρι 90-75: Το «καθάρισε» στην τέταρτη περίοδο

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε απέναντι στο Περιστέρι, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο ανέβασε την απόδοσή του και επικράτησε με 90-75.

Σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι που οι δύο ομάδες έδωσαν τεράστια «μάχη», ο Παναθηναϊκός κατάφερε να λυγίζει την μεγάλη αντίσταση του Περιστερίου και να πάρει τη νίκη με σκορ 90-75, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Basket League.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη είχε τον έλεγχο για περίπου τρεις περιόδους, παίζοντας εξαιρετικά, όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Πράσινοι είχαν ένα εντυπωσιακό ξέσπασμα, έβαλαν τα μακρινά σουτ και έτσι μπόρεσαν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Πρόβλημα στο «τριφύλλι» με τον Λούκα Βιλντόζα που αποχώρησε με χτύπημα στο γόνατο.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τζέριαν Γκραντ που σταμάτησε στους 24 πόντους (σε 38′ συμμετοχής), ενώ 20 πόντους μέτρησε ο Κέντρικ Ναν με συνεχόμενα καλάθια στο φινάλε. Από την άλλη πλευρά, ο Τζο Ράγκλαντ και ο Τζερμέιν Λοβ είχαν από 14 πόντους έκαστος, ενώ ο Τρέβορ Τόμπσον πρόσθεσε άλλους 13.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια αρκετές φορές και το Περιστέρι να προηγείται 13-10. Κάπου εκεί ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα σερί 8-0 για να βρεθεί στο 18-13. Οι Πράσινοι διατηρούσαν τα ηνία του ματς από εκείνο το σημείο, με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη όμως να κρατιέται σε απόσταση βολής και να πιέζει. Ωστόσο το «τριφύλλι» ήταν αυτό που έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +6 χάρη στο 25-19.

Στην εκκίνηση του δεύτερου δεκαλέπτου, το Περιστέρι έτρεξε ένα σερί 6-0 για να φέρει το ματς στα ίσα με το 25-25. Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήταν άμεσε με ένα δικό του 6-0 για το 31-25, όμως οι παίκτες του Σπανούλη δεν το έβαλαν κάτω. Έκαναν τη δική τους αντεπίθεση και με ένα σερί 11-0 πέρασαν μπροστά στο σκορ με 36-31. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα και βρέθηκαν ακόμη και στο +7 (42-35). Οι Πράσινοι έβγαλαν αντίδραση και με νέο 6-0 πλησίασε στον έναν πόντο (42-41), όμως το Περιστέρι έκλεισε το ημίχρονο στο +3 χάρη στο 44-41.

Το παιχνίδι είχε αποκτήσει μια… άγρια ομορφιά στην τρίτη περίοδο, με το Περιστέρι να έχει το προβάδισμα και τον Παναθηναϊκό να ψάχνει λύσεις για να μπορέσει να φτάσει στην ανατροπή. Οι Πράσινοι μείωσαν σε 50-49, όμως ένα 5-0 των Περιστεριωτών έφερε το 55-49. Το σκηνικό παρέμενε το ίδιο, με το «τριφύλλι» να πλησιάζει και το Περιστέρι να κρατά με… νύχια και με δόντια τα ηνία. Οι παίκτες του Αταμάν μείωσαν ξανά στον έναν (55-54), αλλά η απάντηση ήταν άμεση για εκείνους του Σπανούλη φτάνοντας στο +6 (60-54). Για ακόμη μία φορά όμως ο Παναθηναϊκός με ένα 5-0 μείωσε σε 60-59. Το φινάλε της περιόδου ήταν εντυπωσιακό με τους Πράσινους να βρίσκουν μεγάλα μακρινά σουτ με αποκορύφωμα εκείνο του Μωραΐτη από το κέντρο στην λήξη για το 67-63 υπέρ των γηπεδούχων.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με… φόρα στο τελευταίο δεκάλεπτο συνεχίζοντας να σκοράρει από μακριά και βρέθηκε στο +9 (72-63). Το Περιστέρι προσπαθούσε να μείνει κοντά, όμως δεν έμοιαζε να μπορεί να ακολουθήσει και έτσι οι Πράσινοι έχτισαν την πρώτη τους διψήφια διαφορά με το 78-65. Κάπου το παιχνίδι πήρε τον δρόμο του, με το «τριφύλλι» να κάνει σωστή διαχείριση παίρνοντας το θετικό αποτέλεσμα με το τελικό 90-75.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-19, 41-44, 67-63, 90-75

ΠΑΝΑΘΗΑΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης , Γκραντ 26 (5/7 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη) , Ναν 20 (2/2 τρίποντα, 3 λάθη) , Αντετοκούνμπο 3, Μήτογλου 12 (2/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Βιλντόσα 2 , Μωραΐτης 6 (2/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ) , Λεσόρ 6 , Γκριγκόνις 11 (2) , Ερνανγκόμεθ 5 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Ράγκλαντ 14 (2/5 τρίποντα, 9 ασίστ, 4 λάθη) , Ντάνγκουμπιτς 6, Λοβ 14 (2), Κασελάκης 9 (1) , Τόμπσον 13 (4 ριμπάουντ) , Μήτρου-Λονγκ 4, Ξανθόπουλος , Ρένφρο 4 (5 ριμπάουντ) , Γουίλιαμς 4 (1) , Χουγκάζ 7 (1)

Ολυμπιακός: Η «τρελή» πορεία, η πρόκληση και τα ελληνικά νιάτα

Το μέλλον χαμογελά πλατιά και υπόσχεται ακόμη περισσότερα.