Δευτέρα 29 Απριλίου 2024
Νιούκαστλ – Νότιγχαμ Φόρεστ 1-3: Τεράστια νίκη με ανατροπή και ήρωα τον Γουντ

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Κρις Γουντ ο οποίος σημείωσε χατ τρικ η Νότιγχαμ Φόρεστ πέτυχε σπουδαία νίκη και μάλιστα με ανατροπή στην έδρα της Νιούκαστλ (3-1) παίρνοντας έτσι ένα πολύτιμο τρίποντο.

Τρομερή Νότιγχαμ Φόρεστ κατάφερε να αλώσει το «Σεντ Τζειμς Παρκ»

Τι και αν βρέθηκε πίσω στο σκορ; Η ψυχωμένη ομάδα του Νούνο Εσπιρίτο είχε σε μεγάλη ημέρα τον Νεοζηλανδό φορ, Κρις Γουντ ο οποίος με χατ τρικ χάρισε μια πολύτιμη νίκη στην ομάδα του με 3-1 κόντρα στην Νιούκαστλ και παράλληλα το πρώτο τρίποντο στην Νούνο Εσπιρίτο εποχή.

Η Νιούκαστλ ήταν αυτή που κατάφερε να πάρει το προβάδισμα χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ίσακ στο 23′. Από εκείνο το σημείο και έπειτα η Νότιγχαμ κατάφερε να ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοση της φτάνοντας στην ισοφάριση με τον Κρις Γουντ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους.

Με το… καλησπέρα της επανάληψης η Φόρεστ κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή με τον Γουντ να σημειώνει το δεύτερο του τέρμα, έπειτα από εξαιρετική ατομική ενέργεια.

Επτά λεπτά αργότερα ο Νεοζηλανδός φορ σημειώσε χατ τρικ δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στην Φόρεστ για το 3-1. Έτσι ο φορ των φιλοξενούμενων, έγραψε ιστορία, μιας και έγινε ο πρώτος παίκτης που πετυχαίνει χατ τρικ στην Boxing Day μετά τον Χάρι Κέιν το 2017.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φτάσουν στο γκολ που θα τους ξαναέβαζε στο ματς, χωρίς ωστόσο αποτέλεσμα.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Ντουμπράφκα, Τρίπιερ, Μπότμαν, Σερ, Μπερν, Μάιλι, Γκιμαράες, Λόνγκσταφ, Αλμιρόν, Ισάκ, Γκόρντον.

ΝΟΤΙΓΧΑΜ: Τέρνερ, Αϊνά, Μουρίγιο, Νιακατέ, Μοντιέλ, Ντανίλο, Σανγκαρέ, Χάντσον-Οντόι, Γκιμπς-Γουάιτ, Ελάνγκα, Γουντ.