Κυριακή 05 Μαϊου 2024
Βιλερμπάν-Ολυμπιακός 73-85: Ο Κάνααν πήρε το «όπλο» του και οι Ερυθρόλευκοι το διπλό

Με πρωταγωνιστή τον Κάνααν (19 π.), ο Ολυμπιακός επικράτησε της Βιλερμπάν στη Γαλλία με 85-73 – Μεγάλο παιχνίδι από Πίτερς και ΜακΚίσικ.

Ο Ολυμπιακός πήρε μια πολύ σημαντική νίκη στη Λυών επικρατώντας της Βιλερμπάν με 73-85, και «ανάσανε» βαθμολογικά. Οι Ερυθρόλευκοι μπήκαν αποφασισμένοι στο παρκέ και από το πρώτο δεκάλεπτο πήραν προβάδισμα 10 πόντων το οποίο διατήρησαν μέχρι τέλους. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Πειραιώτες ο Αϊζάια Κάνααν που πέτυχε 19 πόντους, με τον Πίτερς να ακολουθεί με 17.

Το πιο παραγωγικό του παιχνίδι για τη τρέχουσα σεζόν πραγματοποίησε ο Σακίλ ΜακΚίσικ ο οποίος πέτυχε 13 πόντους σε 12 λεπτά συμμετοχής.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι θέλοντας να δείξει από την αρχή ότι θέλει περισσότερο τη νίκη. Η Βιλερμπάν προηγήθηκε στο πρώτα τρία λεπτά με 7-4 και στη συνέχεια οι Ερυθρόλευκοι πήραν προβάδισμα (7-10), με τα τρίποντα του Κάνααν, το οποίο κράτησαν μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (18-25).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισε να διευρύνει το προβάδισμά της, παρ’ ότι σε τρεις περιπτώσεις έδωσε την ευκαιρία να σκοράρει με καλάθι και φάουλ. Ο Σακίλ ΜακΚίσικ όμως μπήκε σεληνιασμένος στο παρκέ, πετυχαίνοντας 13 πόντους και ο Ολυμπιακός πήρε το μεγαλύτερο προβάδισμα του στη μέση της δεύτερης περιόδου (31-41). Στο τέλος του ημιχρόνου οι Ερυθρόλευκοι ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά του και πήγαν στα αποδυτήρια με 37-49. Σημαντικό στατιστικό για τους Πρωταθλητές Ελλάδας το απόλυτο στις βολές, οι οποίοι είχαν 9/9 στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε σοβαρός και στο τρίτο δεκάλεπτο και με 8 συνεχόμενους πόντους ανέβασε την διαφορά στους 18. Οι γηπεδούχοι ωστόσο, αντέδρασαν και άρχισαν να ροκανίζουν την διαφορά μειώνοντας σε 49-59 στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να ζητά εκνευρισμένος τάιμ άουτ. Η διαφορά έφτασε στους 7 πόντους (52-59), όμως στη συνέχεια ο Κάνααν πήρε το όπλο του κι επανάφερε τη τάξη στο ματς. Οι Ερυθρόλευκοι πήραν τη μεγαλύτερη διαφορά λίγο πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (+19, 52-71) και πλέον δεν γινόταν να χάσουν το ματς.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε το προβάδισμά του, παγιώνοντας τη διαφορά των 10 πόντων μέχρι το τέλος του παιχνιδιού. Η γαλλική ομάδα μείωσε στους 8 πόντους (73-81) δύο λεπτά πριν από το τέλος, όμως οι Ερυθρόλευκοι δεν αγχώθηκαν και τελικά πήραν την νίκη με 73-85, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα μετά από τις δύο ήττες από Βαλένθια και Βίρτους.

Στο 8-8 πλέον ο Ολυμπιακός, που έχει την ευκαιρία να κάνει δεύτερη συνεχόμενη νίκη στην έδρα της Άλμπα την επόμενη εβδομάδα. Αντιθέτως, η Βιλλερμπάν συνεχίζει να απογοητεύει, γνωρίζοντας της 8η συνεχόμενη εντός έδρας ήττα της.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 37-49, 57-71, 73-85

Βιλερμπάν (Ποτσέκο): Σκοτ 12 (4/6 δίποντα, 4/4 βολές), Λι 16 (1/3 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 5/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Καχούντι 9 (4/9 σουτ), Λοβέρν 10 (3/8 δίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λουγουαγού-Καμπαρό 16 (5/11 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/6 βολές), Τζάκσον, Εγκμπούνου 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φαλ 4 (2/5 δίποντα), Λάιτι, Εντιαγέ, Γιάκοβ

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8 (1/1 δίποντο, 2/5 τρίποντα, 3 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 11 (4/7 δίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κάναν 19 (3/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/1 βολή), Λαρεντζάκης 8 (1), Φαλ 2 (1/2 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 8 μπλοκ), Παπανικολάου 3 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πίτερς 17 (6/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Μπραζντέικις, Πίτερς 17 (6/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Πετρούσεβ 4 (3 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ, Σίκμα, ΜακΚίσικ 13 (2/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές)

Η Χιρόνα «καθάρισε» την Μπαρτσελόνα με ανατροπή και έστεψε και μαθηματικά τη Ρεάλ (4-2)

Η Χιρόνα αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο, τελικά έκανε την ανατροπή απέναντι στην Μπαρτσελόνα και πήρε το καταλανικό ντέρμπι (4-2).