Σάββατο 04 Μαϊου 2024
Ροζελάρε – Ολυμπιακός 0-3: Τεράστια νίκη που τον κρατάει «ζωντανό» στη μάχη της πρόκρισης

Οι Ερυθρόλευκοι επικράτησαν εκτός έδρας με 3-0 σετ της Ροζελάρε, πήραν την πρώτη τους νίκη στους ομίλους του Champions League και παρέμειναν στο κόλπο της πρόκρισης.

Μετά την εμφατική νίκη με 3-1 σετ στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, ο Ολυμπιακός έδωσε συνέχεια στις θετικές εμφανίσεις καταφέρνοντας να πάρει μια σπουδαία ευρωπαϊκή νίκη αυτή την φορά κόντρα στην Ροζελάρε με 3-0 σετ, μένοντας έτσι «ζωντανός» στο κόλπο της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Champions League.

Ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε άψογος στο σερβις του, ήταν εξαιρετικός στην υποδοχή του κάνοντας έτσι πιο εύκολα τα πράγματα για εκείνον.

Στην αρχή του αγώνα οι Βέλγοι μπήκαν καλύτερα και διατηρούσαν το προβάδισμα μέχρι το 11-11. Από εκεί και μετά ο Ολυμπιακός πήρε τα ηνία του σετ και έφτασε στην κατάκτηση του με 25-27.

Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση, μπήκαν μπροστά όπως και στο πρώτο σετ, ωστόσο ο Ολυμπιακός ήταν ξανά ψύχραιμος τελειώνοντας το σετ με 21-25, παίρνοντας έτσι ισχυρό προβάδισμα.

Το τρίτο σετ δεν είχε καμία σχέση με τα προηγούμενα δύο, μιας και οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να το μετατρέψουν σε τυπική διαδικασία φτάνοντας στο άνετο 3-0 και στην νίκη με 12-25.

Μια πολύ σπουδαία νίκη για τον Ολυμπιακό, που έφυγε με το διπλό από το Βέλγιο και παρέμεινε ζωντανός στη μάχη της πρόκρισης.

Τα σετ: 25-27, 21-25, 12-25

Κνακ Ροζελάρε: Ντ’ Ουλστ, Ροτί, Πλάσκι, Βερχανεμαν, Κούλμαν, Τρέιαλ και λίμπερο ο Ντερόι

Ολυμπιακός:Τράβιτσα, Στερν, Ιντάλγκο, Κουμεντάκης, Παγένκ, Γκουσταβάο και λίμπερο ο Τζιάβρας.

Η βαθμολογία
Ζιράτ 11
ΖΑΚΣΑ 6
Κνακ Ροζελάρε 4
Ολυμπιακός 3

Μπαρτσελονέτα – Ολυμπιακός 13-13 (5-6 πεν.): Στο Final-4 του Champions League o Θρύλος!

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Μπαρτσελονέτα στα πέναλτι (13-13 κ.δ., 6-5 πεν.) και προκρίθηκε στο Final-4 του LEN Champions League.