Τρίτη 07 Μαϊου 2024
Χαμός στην Τουρκία: Ο πρόεδρος της Ινσταμπούλσπορ πήρε την ομάδα και έφυγε (vids)

Ηταν έξαλλος για τη διαιτησία στην αναμέτρηση με την Τραμπζονσπόρ.

Απίθανο περιστατικό για άλλη μια φορά σε ποδοσφαιρικό αγώνα της Τουρκίας.

Περίπου μια εβδομάδα μετά την επίθεση του προέδρου της Ανκαραγκουτσού σε διαιτητή, ο πρόεδρος της Ινσταμπούλσπορ θέλησε να τον αντιγράψει, αποσύροντας την ομάδα του από το γήπεδο στον αγώνα κόντρα στην Τραμπζονσπόρ ως ένδειξη διαμαρτυρίας προς την ην κακή διαιτησία του άρχοντα της αναμέτρησης.

Πιο συγκεκριμένα, στο 67ο λεπτό ποδοσφαιριστής της Ινσταμπούλσπορ ανατράπηκε στην περιοχή της Τράμπζονσπορ, ο διαιτητής και ο VAR δεν είδαν παράβαση και στην αντεπίθεση η ομάδα την Τραπεζούντα έκανε το 2-1 και πέρασε εκ νέου μπροστά στο σκορ.

Οι γηπεδούχοι θεωρούν ότι έπρεπε να ακυρωθεί το γκολ και να καταλογιστεί πέναλτι υπέρ τους, όμως κάτι τέτοιο δε συνέβη και έφερε την ακραία αντίδραση του προέδρου της Ινσταμπούλσπορ.

Ο Φαΐτσκ Σαριαλίογλου κατέβηκε στον αγωνιστικό χώρο στο 70ο λεπτό και απέσυρε την ομάδα του από το γήπεδο σε ένδειξη διαμαρτυρίας για τις αποφάσεις του διαιτητή Σανσαλάν.

Για τη ιστορία να αναφέρουμε ότι, η ομάδα του Τάσου Μπακασέτα, ο οποίος έπαιξε ως βασικός, πριν τη διακοπή ήταν μπροστά στο σκορ με 2-1.