Δευτέρα 06 Μαϊου 2024
Μπέρνλι – Έβερτον 0-2: Με σπασμένα τα φρένα, τέταρτη σερί νίκη!

Η Έβερτον επικράτησε εκτός έδρας της Μπέρνλι με 2-0 και πέτυχε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της στην Premier League.

Με σπασμένα… φρένα πηγαίνει το τελευταίο διάστημα Έβερτον, η οποία συνεχίζει να χτίζει ένα μεγάλο σερί, φτάνοντας τα τέσσερα θετικά αποτελέσματα στη σειρά, μετά την επικράτησή της με σκορ 2-0 επί της Μπέρνλι, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Premier League.

Σε τρομερή κατάσταση η Εβερτον, πέρασε και από την έδρα της Μπέρνλι.

Τα «ζαχαρωτά» καθάρισαν στο πρώτο κομμάτι του πρώτου μέρους με δύο τέρματα και έτσι απομακρύνθηκε από τη ζώνη του υποβιβασμού κατά επτά ολόκληρους πόντους, έχοντας συγκεντρώσει 16 βαθμούς, την ίδια ώρα που η σημερινή της αντίπαλος έμεινε στους 8 και την προτελευταία θέση.

Η Έβερτον ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι καταφέρνοντας να πάρει από πολύ νωρίς προβάδισμα στο σκορ, απλοποιώντας έτσι κατά πολύ τα πράγματα. Συγκεκριμένα, στο 19′ ο Αμαντού Ονάνα έκανε το 1-0, για να έρθει έξι λεπτά αργότερα ο Μάικλ Κιν να γράψει το 2-0. Τίποτα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο και έτσι οι «μπλε» του Μέρσεϊσαϊντ έφυγαν με ένα πολύτομο «τρίποντο» από τον έδρα της Μπέρνλι.

ΜΠΕΡΝΛΙ: Τράφορντ, Ντλκρουά (70’ Αλ Νταχίλ), Μπέγερ, Ο’Σέι, Βιτίνιο (87’ Τρεζόρ), Μπέργκε, Μπρουν Λάρσεν (82’ Μπένσον), Οντομπέρ (87’ Ρέντμοντ), Μπράουνχιλ, Αμντουνί, Ροντρίγκες (46’ Φόστερ)

ΕΒΕΡΤΟΝ: Πίκφορντ, Πάτερσον, Γκόντφρεϊ, Κιν, Ταρκόβσκι, Ονάνα, Γκάρνερ, ΜακΝίλ, Ντουκουρέ (46’ Ντόμπιν), Κάλβερτ Λιούιν (823’ Μπέτο)