Παρασκευή 03 Μαϊου 2024
Ολυμπιακός-Βαλένθια 56-63: Δεν τράβηξε επιθετικά και μοιραία ηττήθηκε

Απογοητευτικός ο Ολυμπιακός, έμεινε χαμηλά στην επίθεση και ηττήθηκε από τη Βαλένθια στο ΣΕΦ με 63-56 για την 14η αγωνιστική της Euroleague.

Μια λέξη και μόνο μπορεί να περιγράψει αυτό που είδαμε στο ΣΕΦ ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την Βαλένθια. Σοκ. Σοκ για την τραγική εικόνα του Ολυμπιακού στη χειρότερη βραδιά της εποχής Μπαρτζώκα. Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 63-56 από την Βαλένθια αλλά η αλήθεια είναι πως με όποιον και αν έπαιζε απόψε θα έχανε.

Πώς να μην χάνει μια ομάδα που βάζει 56 πόντους; Που έχει 5 στα 27 τρίποντα λίγο πριν το φινάλε του αγώνα και που αναγκάστηκε να κυνηγάει στο σκορ σχεδόν από την αρχή μια ομάδα που είχε θέματα απουσιών και εν πάση περίπτωσή δε είναι και από τις πρωτοκλασσάτες της διοργάνωσης.

Με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να λειτουργήσει ούτε σε επίθεση, ούτε σε άμυνα, με τραγικές επιλογές και χωρίς ούτε ένας από τους παίκτες του να ξεχωρίσει.

Μια αποκαρδιωτική εικόνα για τον Ολυμπιακό που για 4η φορά φέτος σε 14 παιχνίδια στην διοργάνωση φεύγει ηττημένος από το γήπεδο του. Σε εννιά εντός έδρας ματς! Ένας Ολυμπιακός που μετά από καιρό είχε ξανά τον Γκος, που είδαμε για πρώτη φορά ο Πετρούσεφ αλλά στερήθηκε τον Πίτερς που γίνεται πατέρας. Μια απουσία που στοίχισε με τους 56 πόντους να «απαντούν» σε αυτό.

Ξεκίνησε καλά, αλλά…

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες. Η Βαλένθια προηγήθηκε με 0-5 στα πρώτα τρία λεπτά. Στη συνέχεια όμως πέρασε μπροστά με τα σουτ των Γουόκαπ, Κάνααν και Παπανικολάου τρέχοντας ένα επιμέρους 12-0. Από εκεί και πέρα όμως η Βαλένθια έγινε πολύ πιεστική στην άμυνά της και περιόρισε τα επιθετικά ατού των Ερυθρόλευκων. Η ισπανική ομάδα όσο περνούσε η ώρα γινόταν πιο αποτελεσματική επιθετικά και με τους πόντους του Γιόβιτς μείωσε τη διαφορά και έκλεισε το πρώτο 10λεπτο στο -1 (15-14).

Στο δεύρο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έδειχναν εγκλωβισμένοι στην άμυνα της Βαλένθια, με την επιθετική τους παραγωγή να είναι φτωχή, ενώ δεν μπορούσαν να πιάσουν γρήγορο ρυθμό. Επίσης ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε προβλήματα και στην άμυνα, όπου έχασε πολλά αμυντικά ριμπάουντ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με +10 (25-35) ένα λεπτό πριν από τη λήξη του ημιχρόνου με το τρίποντο του Ινγκλς. Οι Ερυθρόλευκοι έβαλαν μόνο 11 πόντους σε όλη τη περίοδο έχοντας κακά στατιστικά και πήγαν στα αποδυτήρια στο -9 ( 26-36).

Στο ίδιο έργο θεατές

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε, όπως τελείωσε το πρώτο με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να λύσει τα προβλήματά του. Η Βαλένθια συνέχιζε να δίνει ελεύθερα σουτ στους Ερυθρόλευκους, τα οποία όμως δεν μπορούσαν να εκμεταλλευτούν. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να σταθεροποιήσουν το προβάδισμά τους στους 10 πόντους, ενώ προηγήθηκαν με +12 (31-43) στο 25’. Οι Ερυθρόλευκοι μείωσαν με 5 συνεχόμενους πόντους του Γουόκαπ, ωστόσο δεν άλλαξε κάτι δραματικά, με τον Ολυμπιακό να είναι πίσω στο σκορ με 9 πόντους (38-47).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να πάρει το ματς πιέζοντας περισσότερο στην άμυνα, ενώ και στην επίθεση προσπάθησε να τρέξει περισσότερο την Βαλένθια. Οι Ερυθρόλευκοι βρήκαν τα τρίποντα που έψαχναν με τους Κάνααν, Γουόκαπ και Παπανικολάου, μείωσαν σε 56-60 όμως δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω. Οι φιλοξενούμενοι είχαν σε καλή μέρα τους Τζόουνς και Κλαβέρ και κράτησαν την υπέρ τους διαφορά, επικρατώντας με 56-63. Η Ισπανική ομάδα με αυτό τον τρόπο έφυγε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά από το ΣΕΦ με τη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-14, 26-35, 38-47, 56-63

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 13 (2/2 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γουίλιαμς-Γκος, Κάναν 8 (2/6 τρίποντα, 2 ασίστ, 4 λάθη), Λαρεντζάκης 3 (1/6 τρίποντα), Φαλ 7 (3/3 δίποντα, 1/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 11 (1/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπραζντέικις 4, Πετρούσεβ, Μιλουτίνοβ 6 (2/4 δίποντα, 2/4 βολές), Σίκμα 1, ΜακΚίσικ 3 (0/3 σουτ, 3/4 βολές)

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μουμπρού): Κλαβέρ 5 (1), Πουέρτο 5 (1), Ρίβερς 4 (2/7 σουτ), Πραντίγια, Τζόουνς 12 (6/10 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Ίνγκλις 10 (2), Γιόβιτς 12 (4/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τουρέ 2, Χέρμανσον 4, Ρόμπερτσον 3 (0/3 τρίποντα, 3/3 βολές), Ντέιβις 6 (3/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη)

Μεντιλίμπαρ: «Δεν έχει τελειώσει τίποτα, έχει γίνει η μισή δουλειά»

Απόλυτα ψύχραιμος ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ μετά τον θρίαμβο του Ολυμπιακού επί της Άστον Βίλα.