Σάββατο 27 Απριλίου 2024
«Τέζαρε» τη Ρεν και πήρε την πρωτιά η Βιγιαρεάλ (2-3) – Η βαθμολογία στον όμιλο του Παναθηναϊκού

Η Βιγιαρεάλ νίκησε με 3-2 τη Ρεν στη Γαλλία και της πήρε την πρωτιά στον όμιλο του Παναθηναϊκού. Αναλυτικά τα αποτελέσματα του Europa League.

Τεράστια πρόκριση στους «16» του Europa League πήρε η Βιγιαρεάλ, η οποία ήθελε μόνο νίκη στην έδρα της Ρεν για να πάρει την πρώτη θέση του 6ου γκρουπ και μετά από ένα συγκλονιστικό ματς το «κίτρινο υποβρύχιο» τα κατάφερε με το τελικό 3-2.

Στο 12ο λεπτό των καθυστερήσεων οι γηπεδούχοι πέτυχαν γκολ ισοφάρισης με τον Ασινιόν, αλλά μετά την χρήση του VAR ακυρώθηκε (οφσάιντ) κι έτσι οι Ισπανοί πανηγύρισαν τη μεγάλη τους επιτυχία. Η Ρεν θα συνεχίσει στα νοκ άουτ playoffs του Europa League, παρότι στο σημερινό ματς «βολευόταν» και με την ισοπαλία.

Η τελική βαθμολογία στον όμιλο:

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής (τελευταίας) της φάσης των ομίλων του Europa League και οι σκόρερ:

Ουνιόν Σεντ Ζιλουάζ-Λίβερπουλ2-1

(32΄ Αμούρα, 43΄ Πουέρτας – 40΄ Κουάνσα)

Λίντσερ-Τουλούζ 1-2

(61΄ Λιούμπιτσιτς – 54΄ Νταλίνγκα, 83΄ Σουάζο)

6ος ΟΜΙΛΟΣ

Ρεν-Βιγιαρεάλ 2-3

(37΄ Ασινιόν, 79΄ Μπλας – 36΄ πεν. Μορένο, 63΄ Ακομάχ, 80΄ Παρέχο)

Παναθηναϊκός-Μακάμπι Χάιφα 1-2

(89΄ Ιωαννίδης – 20΄ Νταβίντ, 74΄ Σέρι)

7ος ΟΜΙΛΟΣ

Ρόμα-Σερίφ Τιράσπολ 3-0

(11΄ Λουκάκου, 32΄ Μπελότι, 90΄+3 Πισίλι)

Σλάβια Πράγας-Σερβέτ 4-0

(15΄ Ντούντερα, 25΄ Σράνζ, 30΄,45΄+1 Τσίτιλ)

8ος ΟΜΙΛΟΣ

Λεβερκούζεν-Μόλντε 5-1

(6΄ Σικ, 22΄ Ταπσόμπα, 25΄ αυτ. Έλινγκσεν, 60΄ Χλόζεκ, 70΄ Μπαμπά – 76΄ Κιτολάνο)

Καραμπάγκ-Χάκεν 2-1

(1΄ Λεάντρο Αντράντε, 45΄+4 Μπενζία – 90΄+4 αυτ. Χουσεΐνοφ)

Ισπανικός «εμφύλιος» στον τελικό του BCL

Η Μάλαγα πέρασε από τον χθεσινό δεύτερο ημιτελικό και θα αντιμετωπίσει την Τενερίφη στον τελικό του BCL.