Πέμπτη 02 Μαϊου 2024
Λεβαδειακός - Νίκη Βόλου 1-1: Η μπίλια στο «Χ» και η πρόκριση στα κριθεί στον Βόλο

Λεβαδειακός – Νίκη Βόλου 1-1: Η μπίλια στο «Χ» και η πρόκριση στα κριθεί στον Βόλο

Η Νίκη Βόλου άνοιξε το σκορ με τον Πολίτη, αλλά ο Λεβαδειακός απάντησε με τον Ρόμο – Η πρόκριση θα κριθεί στη ρεβάνς του Βόλου στις 10 Ιανουαρίου.

Λεβαδειακός και Νίκη Βόλου έμειναν ισόπαλες 1-1 στο Δημοτικό στάδιο της Λειβαδιάς για το πρώτο μεταξύ τους ματς για την φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδος, με την πρόκριση να κρίνεται στο δεύτερο παιχνίδι.

Οι Βοιωτοί, αν και ήταν ανώτεροι στον αγωνιστικό χώρο δεν κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα πρόκρισης.

Ο δεύτερος αγώνας θα πραγματοποιηθεί στις 10 Ιανουαρίου στο Βόλο, όπου θα κρίνει και ποια από τις δύο ομάδες θα περάσει στους «8».

Το ματς ξεκίνησε πολύ δυνατά και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 16ο λεπτό με ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Πολίτη, με τον 27χρονο μέσο να κερδίζει τον Στογιάνοβιτς και να βάζει μπροστά την ομάδα του. Όμως οι Βοιωτοί απάντησαν με τον Ρόμο στο 40′ να ισοφαρίζει με καρφωτή κεφαλιά σε 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Νίκου Νίοπλια ήταν καλύτερη αλλά δε μπόρεσε να βρει δεύτερο γκολ και να πάρει προβάδισμα πρόκρισης. Ο Πολέτο στο 63′ και ο Γιαννιώτας στο 71′ έχασαν σημαντικές στιγμές για την ανατροπή. Ωστόσο , στο 82ο λεπτό και οι Βολιώτες απείλησαν με τον Βλαντ Μοράρ να σουτάρει και την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

Οι συνθέσεις:

Λεβαδειακός (Νιόπλιας): Στογιάνοβιτς, Βήχος, Σωτηράκος, Τσελεπίδης, Τσάπρας, Χάμουντ, Μπελμόντε (59′ Μεχία), Γιαννιώτας (74′ Λούα Λούα), Κουάδρα, Ρόμο, Συμελίδης (60’Νικολιάς)

Νίκη Βόλου (Ελευθερόπουλος): Γκαραβέλης, Νάα (46′ Αναστασίου), Μπάχανακ, Γρομιτσάρης, Κάσσος, Πέτας, Γαβριηλίδης, Πολίτης, Λιτάινας, Ριμπέιρο, Τζιόρας (46′ Μοράρ)