Δευτέρα 29 Απριλίου 2024
Ο… επιδραστικός Ιωαννίδης που ισοφάρισε τον Βαζέχα και «κυνηγά» τον Αντωνιάδη (pic, vids)

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την Βιγιαρεάλ (3-2) αλλά ο Φώτης Ιωαννίδης αποδεικνύεται ξανά επιδραστικός και να… ισοφαρίζει τεράστιες μορφές του συλλόγου.

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα στο Θεράμικα από την Βιγιαρεάλ με 3-2 και αποχαιρέτησε τη συνέχεια του Europa League, αλλά ο Φώτης Ιωαννίδης συνέχισε από εκεί που… σταμάτησε.

Ο Έλληνας επιθετικός, πέρασε ως αλλαγή στο 60ο λεπτό στη θέση του Σπόραρ και έδειξε για άλλη μία φορά, πόσο επιδραστικός είναι για την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, την ώρα που… ισοφάρισε τεράστιες μορφές του συλλόγου και «κυνηγά» ακόμη μία.

Η επιδραστικότητα του Ιωαννίδη στο παιχνίδι του Παναθηναϊκού

Ο Ιωαννίδης, στα 30 λεπτά απου αγωνίστηκε απέναντι στη Βιγιαρεάλ, είχε 14 ενέργειες με την μπάλα, 2/5 κερδισμένες μονομαχίες, 1,52 xGoals (μαζί με το χαμένο πέναλτι που μετρά για 1) και εκτός από το γκολ που πέτυχε, δημιούργησε άλλη μία μεγάλη ευκαιρία.

Τι πέτυχε όμως με το γκολ του στο 81′, πέρα από το να «βάλει» τον Παναθηναϊκό ξανά στο παιχνίδι. Μπορεί να έχασε πέναλτι μετά από 7 σερί εύστοχα στην καριέρα του, όμως έφτασε τα 6 γκολ στη φετινή ευρωπαϊκή σεζόν του με τους Πράσινους, όσα έχουν και οι Δημήτρης Σαραβάκος (1988), Κριστόφ Βαζέχα (1996), Μιχάλης Κωνσταντίνου (2002) και Δημήτρης Σαλπιγγίδης (2010). Μόνο ο Αντωνιάδης έχει περισσότερα, 10, τη σεζόν 1970-71.

Το γκολ του Ιωαννίδη μετά από υπέροχη ασίστ του Βιλένα:

Το χαμένο πέναλτι του Ιωαννίδη με τον Παλάσιος να παίρνει το ριμπάουντ για το 3-1: