Δευτέρα 06 Μαϊου 2024
Αταλάντα – Νάπολι 1-2: Τρίποντο στο ντεμπούτο του Ματσάρι

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε η θητεία του Βάλτερ Ματσάρι στον πάγκο της Νάπολι - Μεγάλο διπλό για τους Παρτενοπέι.

Η Νάπολι έπαιξε ως πραγματική πρωταθλήτρια στο Μπέργκαμο και πήρε σπουδαία νίκη επί της Αταλάντα με 2-1 στο ντεμπούτο του Βάλτερ Ματσάρι στον πάγκο της, για τη 13η αγωνιστική της Serie A.

Βρήκε τον τρόπο να φύγει με το διπλό από την έδρα της Αταλάντα – Ήρωας ο Ελμάς για τους νικητές.

Οι πρωταθλητές μπήκαν δυναμικά, πίεσαν την αντίπαλη άμυνα και στο 36′ γκολ του Ραχμάνι ακυρώθηκε από το VAR, για να έρθει ο Κβίτσα Κβαρατσχέλια στο 44ο λεπτό για ν’ ανοίξει το σκορ.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέλαβαν τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής, δημιούργησαν ευκαιρίες και στο 53′ ο Λουκμάν ισοφάρισε το σκορ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως, οι «παρτενοπέι» έγιναν πιο επιθετικοί και κατάφεραν με τον Ελμάς να κάνουν το 2-1 στο 79ο λεπτό.

Οι συνθέσεις:

Αταλάντα: Καρνεζέκι, Ντζιμσίτι, Κολάσινατς (76’ Μπονφάντι), Τζαπακόστα (33’ Χάτεμπουρ), Μπάκερ, Σκαλβίνι, Πάσαλιτς, Κοουπμάινερς, Έντερσον, Λούκμαν (84’ Σκαμάκα), Ντε Κετελάρ (84’ Μουριέλ).

Νάπολι: Γκολίνι, Ντι Λορέντζο, Ραχμάνι, Ολιβέρα (39’ Ζέσους), Νάταν (78’ Έστιγκορντ), Λομπότκα, Ανγκισά, Ζιελίνσκι (78’ Καγιούστε), Κβαρατσχέλια, Πολιτάνο (63’ Ελμάς), Ραζπαντόρι (64’ Οσιμέν).