Πέμπτη 02 Μαϊου 2024
Μαρούσι – Ολυμπιακός 83-111: «Πετούσαν φωτιές» Πίτερς και Κάνααν

Ο Ολυμπιακός ήταν εκκωφαντικός στο κλειστό του Αγίου Θωμά και επικράτησε με 111-83 του Αμαρουσίου, με επιθετική ραψωδία Πίτερς και Κάνααν από τα 6.75.

Ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός για ακόμη μία φορά και με τους Πίτερς (25 πόντους) και Κάνααν (23 πόντους, 7/8 τρίποντα) σε πολύ καλό βράδυ έφτασε σε μία άνετη επικράτηση με 111-83 κόντρα στο Μαρούσι εκτός έδρας, για να φτάσει στην 6η νίκη του σε 7 αγωνιστικές στην Basket League.

O Ολυμπιακός πραγματοποίησε την καλύτερη του εμφάνιση επιθετικά μέσα στη σεζόν και πήρε την μεγαλύτερη σε διαφορά νίκη που έχει πάρει στη φετινή σεζόν, με το +28 απέναντι στο Μαρούσι.

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, με το Μαρούσι να είναι άκρως ανταγωνιστικό.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με εύστοχο καλάθι του Ραντούλιτσα, πριν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των «ερυθρόλευκων» στην 1η περίοδο, Αϊζέια Κάνααν απαντήσει με τρίποντο. Το πρώτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε μία μάχη ανάμεσα στον Μπρίσκο του Αμαρουσίου και του Αμερικανού γκαρντ του Ολυμπιακού, με τους γηπεδούχους να μένουν στο ματς και να τελειώνουν το δεκάλεπτο μόλις στο -3 (21-24).

Στη δεύτερη περίοδο, με τον Χάρη Γιαννόπουλο να εκτελεί από τη γραμμή του τριπόντου το Μαρούσι διατηρήθηκε κοντά στο σκορ για περίπου τέσσερα λεπτά και μάλιστα προηγήθηκε με 33-32. Κάπου εκεί ο Ολυμπιακός με τους Παπανικολάου και Σίκμα να αλλάζουν τον ρυθμό του αγώνα, έκανε σερί 10-0 για να γίνει το σκορ 33-42. Ο Πίτερς με εύστοχο τρίποντο στη λήξη της περιόδου ανέβασε τη διαφορά στους 12 (41-53), που ήταν και η μεγαλύτερη για τον Ολυμπιακό στο ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε εξίσου καλό ρυθμό με το πρώτο, κυρίως από την πλευρά του Ολυμπιακού που με συνεχόμενα τρίποντα από Πίτερς και Κάνααν ανέβασε τη διαφορά στους 20 πόντους (54-74).  Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Πίτερς να αναλαμβάνει την ευθύνη για το σκοράρισμα και με αλλαγές στο τέλος από τους δύο προπονητές, η διαφορά πήρε διαστάσεις θριάμβου, με τον Ολυμπιακό να τελειώνει το ματς στο +28 (83-111).

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 41-53, 62-81, 83-111

ΜΑΡΟΥΣΙ (Λιμνιάτης): Χιλ 14 (4/7 τρίποντα) , Τζούστον 10 (2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 λάθη), Μπρίσκο 20 (6/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 8/9 βολές, 6 ασίστ, 5 λάθη) , Ραντούλιτσα 8 , Νικολαΐδης 5 (1) , Σταυρακούκας, Χάρντι 4, Στασινός 5 (3 ασίστ) , Μπόγρης, Ιορδάνου, Γιαννόπουλος 11 (2/6 τρίποντα) , Λούκοβιτς 6.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8 , Κάναν 23 (1/2 δίποντα, 7/9 τρίποντα, 4 ασίστ) , Λούντζης 6 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λαρεντζάκης 9 (1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη) , Φαλ 6 (6 ριμπάουντ) , Παπανικολάου 7 (1), Μπραζντέικις 13 (2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) , Πίτερς 25 (3/6 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σίκμα 10 (7 ριμπάουντ), Τανούλης, Πάπας 4.

«Βόμβες» για Αταμάν: «Κάποιοι παίκτες του Παναθηναϊκού δεν τον θέλουν…»

Τι είπε ο Πίνι Γκέρσον για Παναθηναϊκό, Αταμάν, Σλούκα και Γιαννακόπουλο…