Κυριακή 28 Απριλίου 2024
Έχασαν την ευκαιρία να σφραγίσουν την πρόκριση οι Ελβετοί (1-1)

Η Ελβετία δεν κατάφερε να νικήσει στο Ισραήλ και πλέον θέλει νίκη με το Κόσοβο την επόμενη αγωνιστική για να προκριθεί και μαθηματικά στην τελική φάση του EURO 2024.

«Φωτιά» πήρε ο 9ος όμιλος των προκριματικών του EURO 2024 μετά την αποψινή ισοπαλία ανάμεσα στο Ισραήλ και στην Ελβετία (1-1), σε εξ αναβολής αναμέτρηση που έγινε στην «Πούσκας Αρένα» (Ουγγαρία).

Η Ελβετία μέχρι το 89ο λεπτό κρατούσε το πολύτιμο «τρίποντο» (σ.σ. τυπικά γηπεδούχοι ήταν οι Ισραηλινοί) με το γκολ του Βάργκας από το 36′ και ταυτόχρονα την πρόκριση από απόψε για τη Γερμανία, ωστόσο, ένα λεπτό πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας του αγώνα το Ισραήλ ισοφάρισε με τον Σον Γουάισμαν στο τελικό 1-1.

Πήρε αναβολή η πρόκριση για την Ελβετία

Δύο αγωνιστικές πριν από το τέλος των προκριματικών και με όλες τις ομάδες του 9ου ομίλου να έχουν, πλέον, από 8 ματς, Ελβετία και Ρουμανία «συγκατοικούν» στο «ρετιρέ» με 16 βαθμούς (παραμένουν αήττητες με 4 νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες), ενώ το Ισραήλ ακολουθεί με 12, καθώς πριν από τρία 24ωρα είχε ηττηθεί από το αδιάφορο βαθμολογικά Κόσοβο στην Πρίστινα σε εξ αναβολής αγώνα της 8ης αγωνιστικής.

Ισραήλ: Γκλέιζερ, Ντάσα (65′ Γκλάζερ), Σλόμο, Γκόουλντμπεργκ, Νταβιτζάντα, Λάβι (65′ Γκλουκ), Αμπού Φάνι, Καλάιλι (81′ Βάισμαν), Σαφούρι (46′ Κανιχόβσκι), Γκόρνο (65′ Ζάχαβι), Τούργκεμαν

Ελβετία: Ζόμερ, Φερνάντες, Ακάντζι, Τζέσιγκερ, Ροντρίγκεζ, Ζακαριά, Φρόιλερ, Τσάκα, Αμντούνι (69′ Ντόγε), Βάργκας (77′ Στέφεν), Όκαφορ (69′ Ζεκίρι, 90+ Τσέμερτ)