Τετάρτη 01 Μαϊου 2024
Ρεάλ Μαδρίτης – Βαλένθια 5-1: Λάτιν «μαγεία» και πεντάρα για τη Βασίλισσα!

Με το δίδυμο Βινίσιους, Ροντρίγκο να κάνει ματσάρα, η Ρεάλ Μαδρίτης διέλυσε με 5-1 την Βαλένθια και παρέμεινε στο κατόπι της πρωτοπόρου Χιρόνα.

Έντονο βραζιλιάνικο χρώμα είχε η νίκη της Ρεάλ Μαδρίτης επί της Βαλένθια στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» (5-1) με τους Βίνισιους και Ροντρίγκο να δίνουν ένα μοναδικό «show».

Εκανε… πλάκα με βραζιλιάνικο στυλ

Οι δύο Βραζιλιάνοι σούπερ σταρ πήραν από το χέρι την «Βασίλισσα» και την οδήγησαν σε αυτή την εμφατική νίκη που την διατηρεί στην δεύτερη θέση και στο -2 από την πρωτοπόρο Χιρόνα.

Κυρίαρχη η Ρεάλ

Οι Μαδριλένοι ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση παίρνοντας κεφάλι στο σκορ μόλις στο 3ο λεπτό χάρη στο υπέροχο τέρμα του Καρβαχάλ. Το σκηνικό της αναμέτρησης στη συνέχεια δεν άλλαξε με την Ρεάλ να φτάνει και σε ένα δεύτερο τέρμα στο φινάλε του πρώτου μέρους με δράστη τον Βινίσιους, έπειτα από υπέροχη σέντρα του Ροντρίγκο.

Όπως και στο πρώτο μέρος έτσι και στο δεύτερο 45λεπτο η Ρεάλ ξεκίνησε με γκολ με τον Βινίσιους να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 3-0 με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, έπειτα από την δεύτερη ασίστ του Ροντρίγκο στο ματς.

«Πάρτι» στο Μπερναμπέου

Πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των Μαδριλένων, ο Ροντρίγκο μετατράπηκε από δημιουργός σε σκόρερ κάνοντας το 4-0. Στο 85′ ήταν σειρά του Ροντρίγκο να φτάσει στο double-double στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα, έπειτα από εξαιρετική συνεργασία.

Το μόνο που κατάφερε η Βαλένθια ήταν να πετύχει το γκολ της τιμής με τον Ντούρο στο 88′ για το τελικό 5-1.