Δευτέρα 29 Απριλίου 2024
OΦΗ – ΠΑΣ Γιάννινα 1-1: Βαθμός - «χρυσάφι» για τους Ηπειρώτες

OΦΗ – ΠΑΣ Γιάννινα 1-1: Βαθμός – «χρυσάφι» για τους Ηπειρώτες

Ο ΟΦΗ προηγήθηκε με τον Μαρινάκη, αλλά στο 86' ο Εραμούσπε ισοφάρισε και χάρισε έναν πολύτιμο βαθμό στον ΠΑΣ Γιάννινα.

Με έναν πολύτιμο βαθμό στις αποσκευές του κατάφερε να φύγει από το «Γεντί Κουλέ» ο ΠΑΣ Γιάννινα ο οποίος αναδείχθηκε ισόπαλος με 1-1 κόντρα στον ΟΦΗ.

Ο Νίκος Μαρινάκης έβαλε μπροστά τους Κρητικούς μόλις στα 35 δευτερόλεπτα του αγώνα. Ο ΠΑΣ Γιάννινα έχασε σπουδαίες ευκαιρίες στο δεύτερο μέρος και τελικά ο Εραμούσπε ισοφάρισε στο 86ο λεπτό του παιχνιδιού.

Εβγαλε αντίδραση και έφτασε στην ισοφάριση ο ΠΑΣ Γιάννινα

Στο πρώτο μέρος οι Κρητικοί ήταν κυρίαρχοι έχοντας εκτός από το γκολ αρκετές καλές στιγμές, ώστε να διευρύνουν το προβάδισμα τους. Στην επανάληψη ο ΠΑΣ κατάφερε να ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοση του, με τον Τζίμα στο 51′ να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα έπειτα από απόκρουση του Μποούμαν.

Λίγα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι «χτύπησαν» ξανά με την κεφαλιά του Παμλίδη να φεύγει λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του ΟΦΗ. Ο ΠΑΣ Γιάννινα συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, πιέζοντας για το γκολ της ισοφάρισης.

Κάτι που κατάφερε να κάνει το στην φάση του 86′. Ο Σόρια έκανε από δεξιά το γέμισμα στην περιοχή με τον Εραμούσπε να παίρνει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Οι συνθέσεις:

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μπάουμαν, Βούρος, Πασαλίδης, Λαμπρόπουλος (90΄Γιαννούλης), Μαρινάκης (71΄Λάρσον), Τοράρινσον, Μεγιάδο, Γκαγέγκος, Ριέρα (46΄Μοσκέρα), Ντίκο (61΄Νέιρα), Φελίπε.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Κλέιμαν, Σόρια, Τσαούσης, Παντελάκης, Εραμούσπε, Καραχάλιος, Ριένστρα, Τζίνο (46΄Ροσέρο), Παμλίδης, Τζίμας, Μπάλαν.