Κυριακή 28 Απριλίου 2024
Έπιασε τη Σίτι στην κορυφή η Άρσεναλ (3-1) – Δύσκολη νίκη για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (1-0)

Η Αρσεναλ νίκησε εντός έδρας την Μπέρνλι με 3-1 και έπιασε στην πρώτη θέση τη Σίτι - Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε δύσκολα τη Λούτον με 1-0 - Τα αποτελέσματα.

Μετά την ήττα από τη Νιούκαστλ η Άρσεναλ επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα επικρατώντας με 3-1 της Μπέρνλι στο «Emirates». Δεύτερη σερί νίκη πανηγύρισε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με το δύσκολο 1-0 επί της Λούτον, την ώρα που η Έβερτον έφευγε με σπουδαίο διπλό επί της Κρίσταλ Πάλας με 3-2.

Ιστορικό το γκολ που πέτυχε ο Τροσάρ

Έκανε τη δουλειά η Άρσεναλ

Η Άρσεναλ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και έχανε τη μία ευκαιρία μετά την άλλη, με μεγαλύτερη από όλες το δοκάρι του Σακά στο 20. Τελικά η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα άνοιξε το σκορ στο 45+1′ με κεφαλιά του Τροσάρ ο οποίος πέτυχε το 1000ο γκολ των «κανονιέρηδων» στο «Emirates».

Η Μπέρνλι αιφνιδίασε την Άρσεναλ στο 54′ κάνοντας το 1-1 με τον Μπράουνχιλ, αλλά η χαρά τη δεν κράτησε πολύ. Δύο λεπτά μετά ο Σαλιμπά με κεφαλιά έκανε το 2-1 και το τελικό 3-1 διαμόρφωσε στο 74′ ο Ζιντσένκο. Στο 83ο λεπτό αποβλήθηκε ο Βιέιρα για την Άρσεναλ που δεν αγχώθηκε μέχρι το φινάλε.

Ο Λίντελοφ «καθάρισε» για τη Γιουνάιτεντ

Ανάσανε επιτέλους η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί των τελευταίων εβδομάδων, επικρατώντας έστω και δύσκολα της Λούτον στο «Old Trafford» με 1-0.

Η ομάδα του Ερικ Τεν Χαγκ προέρχονταν από εννιά ήττες στα πρώτα 17 παιχνίδια της σεζόν κάτι που είχε να συμβεί από τη σεζόν 1973-74, στο τέλος μάλιστα της οποίας είχε υποβιβαστεί, και κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση της Λούτον παίρνοντας την πολύτιμη νίκη χάρη στο γκολ του Λίντελοφ στο 59ο λεπτό.

Μεγάλη νίκη η Έβερτον

Στο Λονδίνο η Έβερτον πήρε σπουδαία νίκη με 3-2 επί της Κρίσταλ Πάλας. Ο Μικολένκο μόλις στο 1′ έκανε το 0-1, αλλά ο Έζε με πέναλτι ισοφάρισε σε 1-1 στο 5′. Ο Ντουκουρέ έγραψε το 1-2 στο 49′, με τον Έντουαντ να κάνει το 2-2 και τον Γκεγέ να χαρίζει τη νίκη στους φιλοξενούμενους με γκολ στο 86′.

Η ώρα της στέψης: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός στον… τελικό των τελικών

Ο Ολυμπιακός υποδέχεται τον Παναθηναϊκό (13:30) στον 5ο τελικό της Α1 Γυναικών με την σειρά στο 2-2 και την νικήτρια ομάδα να αναδεικνύεται ταυτόχρονα πρωταθλήτρια.