Δευτέρα 29 Απριλίου 2024
Μανούχος και VAR «έπνιξαν» πέναλτι υπέρ της Λαμίας στο 1-1 (vid)

Εκλεισαν προκλητικά τα μάτια Μανούχος και VAR στο μαρκάρισμα του Γεβντάι στον Παπαδόπουλο.

Με τη συνδρομή των Ευάγγελου Μανούχου και Φώτη Πολυχρόνη (σ.σ ήταν στο VAR) πέρασε από τη Λαμία ο Παναθηναϊκός!

Με το σκορ στο 1-1 και μετά από εκτέλεση φάουλ του Τόσιτς στο 85′, ο Γεντβάι φαίνεται να κάνει πέναλτι στον Παπαδόπουλο που είχε προωθηθεί για τη φάση, αλλά διαιτητής και VAR δεν είδαν… τίποτα, κλείνοντας προκλητικά τα μάτια, παρότι η παράβαση ήταν ξεκάθαρη.

Πεντακάθαρη η παράβαση, αλλά Μανούχος και VAR δεν έδωσαν το πέναλτι

Πέντε λεπτά αργότερα ο Σπόραρ σκόραρε με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής και οι «πράσινοι» έφυγαν με το διπλό από τη Λαμία αν και έφτασαν πολύ κοντά σε γκέλα.

Ένα ματς στο οποίο εάν ο Ευάγγελος Μανούχος είχε δώσει το πέναλτι στη φάση του Γεβντάι με τον Παπαδόπουλο ίσως να είχε διαφορετική κατάληξη και να να είχε νικήσει η ομάδα της Φθιώτιδας, καθώς η Λαμία είχε την ευκαιρία να κάνει την ολική ανατροπή από την άσπρη βούλα.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι στο 78’ ακυρώθηκε γκολ του Τσιλούλη για οφσάιντ. Αρχικά το γκολ μέτρησε, αλλά μετά τη χρήση του VAR το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ του Ελληνα μεσοεπιθετικού.

Υπενθυμίζουμε ότι ο Παναθηναϊκός είχε ανοίξει το σκορ με τον Φίλιπ Μλαντένοβιτς στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η Λαμία είχε ισοφαρίσει στο δεύτερο με τον Καρλίτος.

Δείτε το βίντεο:

Οι Νικς «πάτησαν» τους Σίξερς με συγκλονιστικό Μπράνσον και 3-1 η σειρά (92-97)

Οι Νιου Γιορκ Νικς έχοντας τρομερή μέρα τον Τζέιλεν Μπράνσον υπέταξαν 97-92 του Σίξερς και θέλουν πλέον μία νίκη για την πρόκρισή τους στον 2ο γύρο.