Πέμπτη 02 Μαϊου 2024
Άρης – Καρδίτσα 69-61: Νίκη στο φινάλε για τους «κίτρινους»

Ο Άρης τα βρήκε σκούρα κόντρα στην Καρδίτσα, αλλά πήρε τη νίκη στο τέλος με 69-61.

Τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Άρης καθώς επικράτησε με 69-61 της μαχητικής Καρδίτσας στο «Nick Galis Hall» για την τρίτη αγωνιστική της Basket League.

Koρυφαίος για τους «κίτρινους» ο Βασίλης Τολιόπουλος με 22 πόντους (4/8 τριπ., 3 ασίστ, 1 κλ., 2 ριμπ.). Από την Καρδίτσα που πλήρωσε τα 19 λάθη, ξεχώρισε ο Μίτσελ Σμιθ με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Σε χαμηλό ρυθμό και με δυνατές μονομαχίες μπήκαν στο ματς οι δύο ομάδες, με την Καρδίτσα να έχει στο προβάδισμα στο ξεκίνημα βρίσκοντας λύσεις κοντά στο καλάθι. Οι γηπεδούχοι με τον Βασίλη Τολιόπουλο έφεραν την αναμέτρηση στα ίσια (15-15) στο τέλος της πρώτης περιόδου, ωστόσο καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει.

Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τη συγκέντρωση τους και είχαν ανάλογη αντίδραση στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με συνέπεια να κάνουν επιμέρους σκορ 14-7, παίρνοντας προβάδισμα με 29-22, έπειτα από καλάθι του Σμιθ στο 16’.

Κλάσεν και Σμιθ συνέχισαν να οδηγούν την Καρδίτσα στην επίθεση, την ίδια ώρα που ο Άρης έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο. Με κάρφωμα του Μπιουκάναν οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (37-27) στο 19’. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος (39-29) με τους παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης.

Η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε στην επανάληψη καθώς με πιεστική άμυνα και επιθετική αιχμή τον Βασίλη Τολιόπουλο ο Άρης έκανε επιμέρους σκορ 10-2 στην τρίτη περίοδο μειώνοντας στους δύο (41-39).

Σ’ εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν βάζοντας ξανά τη μπάλα κοντά στο καλάθι όπου ο Σμιθ έκανε εξαιρετική δουλειά. Ανάλογη όμως, ήταν η συνεισφορά του Τολιόπουλου που έβαλε μπροστά τους «κίτρινους» με 47-46. Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη βελτίωσαν για τα καλά τα ποσοστά τους, όμως η αναμέτρηση παρέμεινε αμφίρροπη με το ματς στα ίσια (50-50) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Η μάχη συνεχίστηκε στην τελευταία περίοδο με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Όπως αναμενόταν οι λεπτομέρειες θα έκαναν τη διαφορά αφού στο τελευταίο τρίλεπτο μπήκαν με το σκορ 56-56. Στο κρίσιμο σημείο ανέλαβε και πάλι δράση ο Τολιόπουλος βάζοντας μπροστά τους «κίτρινους» με 60-57. Προβάδισμα που οι γηπεδούχοι το κράτησαν ως το τέλος του αγώνα αφού είχαν απαντήσεις στα προβλήματα που έβαζαν οι φιλοξενούμενοι.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 29-39, 50-50, 69-61

Άρης (Καστρίτης): Σανόγκο 8 (7 ριμπάουντ), Καρ 5, Κατσίβελης, Ντε Σόουζα 2 (4 ριμπάουντ), Γκάλινατ 14 (1/4 τρίποντα), Σλαφτσάκης 2, Τολιόπουλος 22 (3/7 δίποντα, 4/8 τρίποντα), Φίλλιος, Μποχωρίδης 5 (3 ριμπάουντ), Περσίδης, Χάρελ 11 (7 ριμπάουντ), Μπάνκστον

Καρδίτσα (Παπανικολόπουλος): Γουάιτ 6 (7 ριμπάουντ), Μπιουκάναν 8 (2 ριμπάουντ), Κλάσεν 11 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σμιθ 18 (10 ριμπάουντ), Καμπερίδης, ΜακΚόλουμ 8 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κουρέπης, Καπετάκης, Χρηστίδης, Τσούκας, Αβδάλας, Σάιμπερτ 10.