Δευτέρα 29 Απριλίου 2024
Περιστέρι – Παναθηναϊκός 64-66: Πήραν το θρίλερ οι «πράσινοι»

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε σπουδαία ανατροπή από το -19 και πήρε τη νίκη με 64-66 μέσα στο Περιστέρι, για το 2 στα 2 στη Basket League.

Ο Παναθηναϊκός με εκπληκτικούς Γκριγκόνις και Καλαϊτζάκη πέτυχε σπουδαία ανατροπή απέναντι στο Περιστέρι από το -19 και πήρε μεγάλο διπλό με 64-66.

Με επιμέρους 9-20 στην τελευταία περίοδο οι «Πράσινοι» μπόρεσαν να ανατρέψουν την εις βάρος κατάστασή τους και να βγάλουν αντίδραση, ύστερα από το κακό ξεκίνημα.

Ο Λεσόρ ήταν αυτός που έδωσε τη νίκη στον Παναθηναϊκό, παίρνοντας το ριμπάουντ και εκτελώντας από κοντά για το 64-66, με το Περιστέρι να αστοχεί στο τελευταίο σουτ του αγώνα.

Το ματς

Σε ένα κακό πρώτο ημίχρονο και από τις δύο ομάδες, το Περιστέρι ξεκίνησε δυνατά με τρίποντο του Κασελάκη.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε μπροστά με τρίποντο του Μαντζούκα για το 8-9 και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το εξαιρετικά χαμηλό 13-11.

Με ξέσπασμα στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου ξέφυγε γρήγορα στο σκορ (23-13).

Η διαφορά αυξήθηκε ακόμη παραπάνω στο +13 (31-18), με τους Πράσινους να μειώνουν με τον Καλαϊντζάκη στους 9 (33-24), με τον Χαντς να σκοράρει με buzzer beater τρίποντο για το 36-24.

Το Περιστέρι με ένα 9-2 στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου εκτόξευσε τη διαφορά στους 19.

Ο Παναθηναϊκός άρχισε σιγά σιγά να μειώνει τη διαφορά και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ στο 55-46.

Ενα επιμέρους 0-4 από τους πράσινους μείωσε τη διαφορά στους 4 (55-51), με το Περιστέρι (κυρίως με τον Ρένφρο) να κρατά τη διαφορά και να αυξάνει ξανά στους 8 πόντους (62-54).

Ο Παναθηναϊκός μείωσε στους 3 με 5 συνεχόμενους πόντους του Γκραντ και στη συνέχεια ο Γκριγκόνις με καλάθι και φάουλ ισοφάρισε σε 64-64.

Το Περιστέρι δεν βρήκε στόχο, ο Λεσόρ πήρε το ριμπάουντ από το χαμένο τρίποντο του Γκραντ και σκόραρε από κοντά για το 64-66 και στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός είχε τη δυνατότητα να δώσει φάουλ, όπως και το πραγματοποίησε.

Με λιγότερα από 4 δευτερόλεπτα να απομένουν, το Περιστέρι δεν έκανε καλή επαναφορά και το τρίποντο που επιχείρησε ο Ντάνγκουμπιτς στο τέλος δεν βρήκε στόχο, με τους πράσινους να φεύγουν νικητές με 64-66.

Τα Δεκάλεπτα: 13-11, 36-24, 55-46, 64-66