Δευτέρα 13 Μαϊου 2024
Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 78-88: Ο Πίτερς ντύθηκε… Βεζένκοφ και ο Θρύλος «άλωσε» ξανά το ΟΑΚΑ

Μπορεί να μην έχει πλέον τον Βεζένκοφ, αλλά ο Ολυμπιακός έχει Πίτερς ο οποίος με εκπληκτική εμφάνιση οδήγησε τους νταμπλούχους σε μεγάλη νίκη με 88-78 στην παράταση (κ.δ. 74-74) μέσα στο ΟΑΚΑ επί του Παναθηναϊκού.

Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε ακόμη μία σπουδαία νίκη μέσα στο ΟΑΚΑ επικρατώντας με 88-78 στην παράταση (κ.δ. 74-74) με εκπληκτικό Πίτερς, Γουόκαπ και Γκος. Οι νταμπλούχοι βρέθηκαν πολλές φορές πίσω στο σκορ αλλά πάντα κατάφερναν να μένουν κοντά.

Ο Άλεκ Πίτερς πραγματοποίησε την καλύτερή του εμφάνιση με την «ερυθρόλευκη» φανέλα έχοντας 17 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Ο Αμερικάνος έκανε λίγο από όλα και ουσιαστικά ενεργοποίησε τους συμπαίκτες του σε άμυνα και επίθεση.

Το ματς

Ο υψηλός ρυθμός στον αγώνα επέφερε ένα τρομερό πρώτο δεκάλεπτο με τις άμυνες να μην υπάρχουν. Οι δύο ομάδες κοντραρίστηκαν σώμα με σώμα με την διαφορά να είναι μόλις στον έναν πόντο (22-23).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο (39-29) χάρη στην «έκρηξη» του Σλούκα στην επίθεση. Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός ξέσπασε και έτρεξε ένα σερί φτάνοντας σε απόσταση αναπνοής (53-52).

Η τέταρτη περίοδος αναμενόταν η πιο συγκλονιστική… Στο τελευταίο δεκάλεπτο είχαμε λίγο από όλα. «Βροχή» από τρίποντα, αβίαστα λάθη και τρομερές ανατροπές. Φτάνουμε στο τελευταίο λεπτό εκεί όπου όλα κρίθηκαν. Οι «ερυθρόλευκοι» σπατάλησαν την ευκαιρία να περάσουν μπροστά με τον Λεσόρ να μαζεύει το ριμπάουντ αλλά να κάνει ένα τρομερό λάθος στέλνοντας την μπάλα έξω χαρίζοντας ένα «δώρο» με λίγα δευτερόλεπτα να απομένουν.

Ο Γουόκαπ αστόχησε στο δεξί λέι απ και στη συνέχεια ο Σλούκας εν κινήσει δεν κατάφερε να πάρει το ματς για το «τριφύλλι» στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση.

Εκεί ο Ολυμπιακός «πάτησε το γκάζι» τρέχοντας ένα σερί 10-0 μην επιτρέποντας στον Παναθηναϊκό να μπορέσει να ανατρέψει τα δεδομένα. Κρίσιμα σουτ πέτυχε ο Γκος, ο οποίος «ξεκλείδωσε» την άμυνα των παικτών του Αταμάν και σε συνδυασμό με την τρομερή εμφάνιση του Πίτερς η οποία τέλειωσε με double-double του Αμερικάνου.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 43-36, 59-52, 74-74 (κ.δ.), 78-88

Παναθηναϊκός: Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 5 (1/5 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη), Γκάι, Μπαλτσερόφσκι 7 (1), Σλούκας 20 (5/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 7 λάθη), Γκραντ 5 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Λεσόρ 10 (10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 17 (2/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/2 βολές), Ερνανγκόμεθ 13 (2/3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Μαντζούκας 1

Ολυμπιακός: Γουόκαπ 17 (5/10 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Γουίλιαμς-Γκος 16 (3), Κάναν 14 (4), Λούντζης, Λαρεντζάκης (2 λάθη), Παπανικολάου 3 (1/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Πίτερς 17 (5/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 λάθος), Μιλουτίνοβ 15 (7 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Σίκμα 4 (3 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 2

Oλυμπιακός – Παναθηναϊκός 75-45: Σαρωτικοί οι Ερυθρόλευκοι, κατέκτησαν το πρωτάθλημα εφήβων!

Η ομάδα εφήβων του Ολυμπιακού διέλυσε την αντίστοιχη του Παναθηναϊκού με 75-45 και κατέκτησε το πρωτάθλημα.