Δευτέρα 29 Απριλίου 2024
Άγιαξ – Μαρσέιγ 3-3: Ματσάρα στο Άμστερνταμ

Έπειτα από μια συγκλονιστική ματσάρα, με αρκετές συγκινήσεις, έξι γκολ, ένταση και αποβολή Άγιαξ και Μαρσέιγ έμειναν στο 3-3 στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου του Europa League.

Έπειτα από ένα χορταστικό ματς Άγιαξ και Μαρσέιγ έμειναν ισόπαλοι με 3-3 για να μοιραστούν έτσι από έναν βαθμό στην πρεμιέρα του δεύτερου ομίλου του Europa League. Παράλληλα έκαναν και ένα τεράστιο… δώρο στην ΑΕΚ, η οποία κατάφερε να δραπετεύσει με έναν τεράστιο διπλό από την έδρα της Μπράιτον, όντας πλέον πρωτοπόρος του ομίλου.

Οι Ολλανδοί μπήκαν στην αναμέτρηση με το πόδι στο… γκάζι παίρνοντας προβάδισμα με δύο τέρματα με τη συμπλήρωση του πρώτου 20λεπτου χάρη στα γκολ των Φορμπς και Μπερχάουζ.

Η Μαρσέιγ δεν το έβαλε κάτω και έβγαλε αντίδραση μειώνοντας σε 2-1 τρία λεπτά αργότερα με γκολ του Κλος, για να έρθει στο 38′ ο Πιερ Ομερίκ Ομπαμεγιάνγκ να διαμορφώσει το 2-2 του πρώτου μέρους.

Ο Κένεθ Τέιλορ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον Άγιαξ στο 52ο λεπτό της συνάντησης, όμως τίποτα δεν είχε τελειώσει. Ωστόσο ο Ομπαμεγιάνγκ βρήκε για δεύτερη φορά στην βραδιά τον δρόμο προς τα δίχτυα, γράφοντας έτσι το 3-3 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Η επόμενη αγωνιστική:
5/10/2023
Μαρσέιγ-Μπράιτον (19:45)
ΑΕΚ-Άγιαξ (19:45)

Η βαθμολογία στον όμιλο της ΑΕΚ:

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Γουέστ Χαμ – Μπάτσκα Τοπόλα 3-1 (66′ αυτ. Πέτροβιτς, 70′ Κουντούς, 82′ Σούτσεκ / 47′ Στάνιτς)

Ολυμπιακός – Φράιμπουργκ 2-3 (40′, 75′ Ελ Κααμπί / 9′ Σάλαϊ, 45+7′ πέν. Γκρίφο, 86′ Φίλιπ)

Σπάρτα – Άρης Λεμεσού 3-2 (20′, 25′ Κρέιτσι, 67′ Βίτικ / 11′ πέν. Κοκόριν, 90′ Μπάμπιτσκα)

Ρέιντζερς – Μπέτις 1-0 (67′ Σιμά)

Αταλάντα – Ράκοβ 2-0 (49′ Ντε Κετελάρε, 66′ Έντερσον)

Στουρμ – Σπόρτινγκ 1-2 (58′ Μπέβινγκ / 75′ Γκιέκερες, 84′ Κοάτες)

Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ – Τουλούζ 1-1 (69′ Αμουρά / 45+3′ πέν. Ντάλινχα)

ΛΑΣΚ – Λίβερπουλ 1-3 (14′ Φλέκερ / 56′ πέν. Νούνιες, 63′ Ντίας, 88′ Σαλάχ)

Ρεν – Μακάμπι Χάιφα 3-0 (1′ Μπλας, 31′ Τριφέρ, 55′ Γιλντιρίμ)

Παναθηναϊκός – Βιγιαρεάλ 2-0 (38′ Ιωαννίδης, 78′ Σπόραρ)

Σερβέτ – Σλάβια 0-2 (32′ Μάσοπουστ, 58′ Όγκμπου)

Σέριφ – Ρόμα 1-2 (57′ Τοβάρ / 45+4′ αυτ. Κικί, 65′ Λουκάκου)

Λεβερκούζεν – Χέκεν 4-0 (10′ Βιρτς, 16′ Αντίλ, 66′ Μπόνιφεϊς, 70′ Χόφμαν)