Παρασκευή 03 Μαϊου 2024
Παρί Σεν Ζερμέν – Ντόρτμουντ 2-0: Στο... ρελαντί οι Παριζιάνοι

Παρί Σεν Ζερμέν – Ντόρτμουντ 2-0: Στο… ρελαντί οι Παριζιάνοι

Με ένα γκολ από τους Κιλιάν Εμπαπέ και Χακίμι στην επανάληψη η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε εντός έδρας με 2-0 επί της Ντόρτμουντ

Πρεμιέρα με το… δεξί για την Παρί Σεν Ζερμέν…

Η παρέα του Κιλιάν Εμπαπέ ήταν σαφώς ανώτερη καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, μετουσιώνοντας ωστόσο την κυριαρχία της σε γκολ στην επανάληψη.

Μέσα σε δέκα λεπτά οι Παριζιάνοι κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα δύο φορές, χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Εμπαπέ στο 49′ και το υπέροχο τέρμα του Χακίμι στο 59′.

Στην συνέχεια το σκηνικό της αναμέτρησης δεν άλλαξε με τους γηπεδούχους να διατηρούν το υπέρ τους προβάδισμα με σχετική άνεση.

ΠΑΡΙ: Ντοναρούμα, Χακίμι, Μαρκίνιος, Σκρίνιαρ, Ερναντές (88’ Ντανίλο), Βιτίνια (80’ Λι), Ζαΐρ, Εμερί, Ουγκάρτε, Ντεμπελέ, Εμπαπέ, Κολό Μουανί (80’ Ράμος).

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Κόμπελ, Σλότερμπεκ, Χούμελς, Ζίλε, Ριέρσον, Τσαν (71’ Μπινό Γκιτένς), Ζάμπιτσερ (14’ Ενμετσά), Μπραντ (61’ Ρόις), Βολφ (71’ Μπενσεμπεϊνί), Μάλεν (61’ Φίλκρουγκ), Αντεγέμι.