Σάββατο 27 Απριλίου 2024
Νίκη του Ολυμπιακού στο φιλικό με την Μαρσέιγ (11-9)

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε καλή εμφάνιση, και έφτασε στη νίκη απέναντι στη γαλλική ομάδα.

Το πιο δυνατό φιλικό προετοιμασίας της για τη νέα αγωνιστική σεζόν έδωσε η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού, την Τρίτη (19/9). Στο πλαίσιο της κοινής προετοιμασίας τους με τη Μαρσέιγ στον Πειραιά, οι νταμπλούχοι Ελλάδας επικράτησαν με 11-9, σε ένα υψηλού επιπέδου «τεστ», μια βδομάδα πριν από την πρεμιέρα στο Champions League.

Στο φιλικό με τους Γάλλους στο Παπαστράτειο, ο Θρύλος πραγματοποίησε καλή εμφάνιση, παρουσίασε καλά στοιχεία στη μεγαλύτερη διάρκεια, σε άμυνα και επίθεση και έφτασε στην τελική επικράτηση.

Την άλλη Τρίτη (26/9, 19:00), οι «ερυθρόλευκοι» του Χρβόγιε Κόλιανιν θα υποδεχθούν τη Γιουγκ στο Παπαστράτειο, για την 1η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς, αφού με τέρματα των Φουντούλη (7:38), Γενηδουνιά (3:54) και Βάμος (2:31), προηγήθηκε με 3-0, με τη γαλλική ομάδα να μειώνει σε 3-1 στον παίκτη παραπάνω, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο οκτάλεπτο. Στο τελευταίο δευτερόλεπτο, μάλιστα, ο Μπίγιατς πραγματοποίησε εξαιρετική απόκρουση σε τετ-α-τετ και κράτησε το +2 (3-1) των νταμπλούχων.

Στο 4:38 της δεύτερης περιόδου, ο Παπαναστασίου, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, «έγραψε» το 4-2, ενώ δύο λεπτά μετά (2:17), ο Αλαφραγκής έκανε το 5-3 στον παραπάνω. Στο 1:50, ο Φουντούλης πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ, κάνοντας το 6-3 στην κόντρα, ενώ η Μαρσέιγ μείωσε σε 6-4, σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Νωθρά ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο ο Θρύλος, αφού δέχθηκε 3-0 σερί από τους Γάλλους και βρέθηκε πίσω με 7-6. Ωστόσο, στο 1:42, ο Νικολαϊδης σκόραρε από το φουνταριστό και ισοφάρισε (7-7). Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, ο Λόντσαρ ισοφάρισε σε 8-8, στο 3:33, με τον Φουντούλη να δίνει ξανά προβάδισμα (9-8) στους «ερυθρόλευκους», 2:38 για το φινάλε.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με ωραίο γκολ του Μπούσλιε, ξέφυγε με +2 (10-8), 1:52 πριν από τη λήξη του ματς, με τον Νικολαϊδη να δίνει «αέρα» τριών τερμάτων, κάνοντας το 11-8, στο 1:08. Στα 47 δευτερόλεπτα, η Μαρσέιγ «χτύπησε» στην κόντρα και διαμόρφωσε το τελικό 11-9 στο Παπαστράτειο.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 3-3, 1-3, 4-2

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Φουντούλης (πέναλτι, 7:38), 2-0 Γενηδουνιάς (πέναλτι, 3:54), 3-0 Βάμος (περιφέρεια, 2:31), 3-1 Μάνχερτς (π/π., 1:17)

2ο οκτάλεπτο: 3-2 Βελότο (περιφέρεια, 5:54), 4-2 Παπαναστασίου (πέναλτι, 4:38), 4-3 Ανγκίαλ (π/π, 2:48), 5-3 Αλαφραγκής (π/π, 2:17), 6-3 Φουντούλης (κόντρα, 1:50), 6-4 Πρλαϊνοβιτς (περιφέρεια, 1:34)

3ο οκτάλεπτο: 6-5 Βερνού (κόντρα, 6:49), 6-6 Κρούσιλατ (π/π, 2:51), 6-7 Κρούσιλατ (κόντρα, 2:09), 7-7 Νικολαϊδης (φουνταριστό, 1:42)

4ο οκτάλεπτο: 7-8 Βερνού (περιφέρεια, 4:52), 8-8 Λόντσαρ (φουνταριστό, 3:33), 9-8 Φουντούλης (πέναλτι, 2:38), 10-8 Μπούσλιε (περιφέρεια, 1:52), 11-8 Νικολαϊδης (φουνταριστό, 1:08), 11-9 Πρλαϊνοβιτς (κόντρα, 0:47)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χρβόγε Κόλιανιν): Μπίγιατς, Λόντσαρ 1, Βάμος 1, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 3, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε 1, Αλαφραγκής 1, Δήμου, Νικολαϊδης 2, Παπαναστασίου 1, Ζερδεβάς, Γκίλλας, Λιαντζίρης

Μάρσειγ (Μίλος Σκεπάνοβιτς): Λάζοβιτς, Ανγκίαλ 1, Κρούσιλατ 2, Πρλαϊνοβιτς 2, Ντε Νάρντι, Βελότο 1, Ισντίνσκι, Βερνού 2, Μάνχερτς 1, Σπάιτς, Μπουέ, Ολιβόν, Χοβχανίσιαν, Πεπερστράετ, Μποντέγκας

Ο κόσμος του Ολυμπιακού στις εξέδρες, η στήριξη των αδερφών Αγγελόπουλων και ο… Μήτρου Λονγκ(vid)

Δείτε μέσα από την παρακάμερα της ΚΑΕ Ολυμπιακός όσα έγιναν εντός και εκτός παρκέ στον 2ο προημιτελικό με την Μπαρτσελόνα (77-69).