Τρίτη 30 Απριλίου 2024
Ήττα και αποκλεισμός για τον Τσιτσιπά από τον Χούρκατς (0-2)

Ο Χίμπερτ Χούρκατς ήταν ανώτερος του Στέφανου Τσιτσιπά και επιβλήθηκε του Έλληνα τενίστα με 2-0 σετ.

Εκτός συνέχειας του τουρνουά στο Σινσινάτι έμεινε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος και ηττήθηκε από τον Χίμπερτ Χούρκατς με 2-0 σετ (6-3, 6-4) σε μόλις 63 λεπτά για τη φάση των «16» της διοργάνωσης.

Ο Έλληνας τενίστας δεν εμφάνισε το καλό του πρόσωπο και είδε τον Πολωνό να επιβάλλει την ανωτερότητά του, κλείνοντας έτσι την παρουσία του με ήττα, στο πλαίσιο της προετοιμασίας του για το επικείμενο US Open.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Χούρκατς να κάνει γρήγορα το μπρέικ για το 3-0, παίρνοντας έτσι ένα καλό προβάδισμα. Στη συνέχεια οι δύο τενίστες κράτησαν χωρίς προβλήματα τα σερβίς τους, για να φτάσει ο Πολωνός στο 6-3 και το 1-0 στα σετ.

Παρόμοια εξέλιξη είχε και το δεύτερο σετ. Ο Χούρκατς έκανε το μπρέικ από το πρώτο γκέιμ και στη συνέχεια έφτασε στο 2-0. Όπως και στο πρώτο, έτσι και τώρα τα υπόλοιπα σερβίς δεν έσπασαν ποτέ, με τον Χούρκατς να είναι εκείνος που είχε το πάνω χέρι και το 6-4, έφτασε στο 2-0 στα σετ παίρνοντας τη νίκη και την πρόκριση.

Τι ισχύει για Αντετοκούνμπο και Λίλαρντ ενόψει του Game 5 με τους Πέισερς

Οι Μπακς παίζουν όλη τη σεζόν στο Game 5 με τους Πέισερς στο Μιλγουόκι (1/5, 04:30) και ενδεχομένως να αγωνιστούν ξανά χωρίς τους Αντετοκούνμπο και Λίλαρντ, που εξακολουθούν να είναι αμφίβολοι.