Δευτέρα 29 Απριλίου 2024
Wimbledon: «Καθάρισε» εύκολα στην πρεμιέρα ο Τζόκοβιτς (vid)

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς νίκησε εύκολα με 3-0 σετ τον Πέδρο Κατσίν, παίρνοντας το εισιτήριο για τον 2ο γύρο του Wimbledon.

Νικηφόρα ξεκίνησε την προσπάθεια να υπερασπιστεί τον τίτλο του στο Wimbledon ο Νόβακ Τζόκοβιτς.

Ο Σέρβος δυσκολεύτηκε μόνο στο τρίτο σετ απέναντι στον Πέδρο Κατσίν, τον οποίο νίκησε με 3-0 μετά από 2 ώρες και 17 λεπτά, παίρνοντας χωρίς να «ιδρώσει» το εισιτήριο για τον 2ο γύρο του 3ου Grand Slam της σεζόν.

Ο «Νόλε» πήρε πολύ εύκολα τα δύο πρώτα σετ με 6-3, 6-3 και στο τρίτο χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να κλείσει το ματς με 7-6 (4).

Παρά τις διακοπές που σημειώθηκαν στη διάρκεια του αγώνα, εξαιτείας της βροχής, ο 36χρονος Σέρβος δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα από το νο68 της παγκόσμιας κατάταξης.

Έφτασε άνετα στην 87η νίκη του στο κορτ του All England Club, επί συνόλου 97 αγώνων που έχει δώσει, ενώ η σημερινή ήταν η 29η διαδοχική.

Ο «Νολε» επέκτεινε, παράλληλα, το απίστευτο σερί νικών που «τρέχει» σε Grand Slam τουρνουά, φτάνοντας τις 22, καθώς έχει κατακτήσει κάθε major στο οποίο έχει αγωνιστεί από πέρσι τέτοια εποχή (Wimbledon, Australian Open, Roland Garros).

Την Τετάρτη (5/07) απέναντι στον Τζόρνταν Τόμπσον θα επιδιώξει να πετύχει την 350η νίκη του σε τουρνουά Grand Slam.

Σκάνδαλο: Δεν κλήθηκε σε απολογία ο Αλμέιδα για την επίθεση στην Τούμπα

Ο Ματίας Αλμέιδα επιτέθηκε και έπιασε από τον λαιμό άνθρωπο της ΥΑΒΑΧ μετά το τέλος του παιχνιδιού στην Τούμπα, παρόλα αυτά δεν κλήθηκε σε απολογία από τον αθλητικό δικαστή της Super League.