Άνετα στα προημιτελικά του Roland Garros ο Τζόκοβιτς (3-0)

Χωρίς να αντιμετωπίσει την παραμικρή δυσκολία από τον Χουάν Πάμπλο Βαρίγιας, ο Νόβακ Τζόκοβιτς επικράτησε 3-0 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Roland Garros.

«Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε». Ο Νόβακ Τζόκοβιτς δεν είχε διάθεση να σπαταλήσει πολύ χρόνο και ενέργεια απέναντι στον Χουάν Πάμπολ Βαρίγιας, τον οποίο και νίκησε με 3-0 σετ (6-3, 6-2, 6-2) σε 1 ώρα και 57 λεπτά για να πάρει την πρόκριση στα προημιτελικά του Roland Garros.

Με αυτόν τον τρόπο ο Νόβακ Τζόκοβιτς μεγάλωσε το εντυπωσιακό ρεκόρ του στο Roland Garros φτάνοντας στο 17-0 σε αγώνες του τέταρτου γύρου στο Παρίσι.

Στα προημιτελικά ο Νόλε βρει απέναντι του τον Κάρεν Χατσάνοφ, ο οποίος μετά US Open και το Australian Open, θα βρεθεί για 3η συνεχόμενη φορά στην οκτάδα ενός Grand Slam.

Ο Ρώσος (νο11 στον κόσμο) μετά από περίπου 3.5 ώρες επικράτησε του Ιταλού, Λορέντζο Σονέγκο με με 3-1 σετ, παρότι βρέθηκε να χάνει το πρώτο και, μάλιστα, με χαρακτηριστική άνεση από τον αντίπαλό του (6-1). Στη συνέχεια, όμως, ανέβασε… στροφές και πήρε τα τρία επόμενα σετ με 6-4, 7-6(7), 6-1.