Κυριακή 28 Απριλίου 2024
Βουλιαγμένη – Ολυμπιακός 9-11: Μία νίκη μακριά από τον τίτλο οι «ερυθρόλευκοι»

Ο Ολυμπιακός νίκησε στον Λαιμό με 11-9 τη Βουλιαγμένη και θέλει ακόμη μία νίκη για να κατακτήσει (και) το φετινό πρωτάθλημα.

Μια «ανάσα» από την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος βρίσκεται η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού! Στον δεύτερο τελικό των πλέι οφ της Α1, οι νταμπλούχοι Ελλάδας, με πρώτο σκόρερ τον Φουντούλη, με τέσσερα γκολ (τρία ο Γενηδουνιάς), επικράτησαν με 11-9 του ΝΟ Βουλιαγμένης στο κολυμβητήριο του Λαιμού και έκαναν το 2-0 στη σειρά!

Μετά τη νίκη (10-9) στο πρώτο ματς στο Παπαστράτειο, ο Θρύλος πέρασε νικηφόρα και από την έδρα του ΝΟΒ, «πήρε» και τον δεύτερο τελικό και έκανε το δεύτερο, από τα τρία βήματα, για την κατάκτηση του πρωταθλήματος της σεζόν 2022-23. Την άλλη Τρίτη (16/5), οι «ερυθρόλευκοι» θα αντιμετωπίσουν και πάλι τη Βουλιαγμένη, αυτή τη φορά στον Πειραιά, για τον τρίτο τελικό της Α1, με στόχο το 3-0 στη σειρά και την κατάκτηση του τίτλου.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 1-0, 2-1, 3-2 και 4-3, όμως ισοφάρισε και τις τέσσερις φορές, με τον Δήμου να κάνει το 4-4, στον παίκτη παραπάνω, στο 3:01 της δεύτερης περιόδου. Ωστόσο, στο φινάλε του δεύτερου οκτάλεπτου, οι νταμπλούχοι Ελλάδας προηγήθηκαν για πρώτη φορά, με 5-4, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βάμος (0:29), ενώ ο Φουντούλης «χτύπησε» στην κόντρα (0:03), για το +2 (4-6). Με 6-4 προβάδισμα «μπήκε» ο Θρύλος στην τρίτη περίοδο, με τη Βουλιαγμένη να μειώνει σε 6-5, βρίσκοντας γκολ μετά από εννιά λεπτά. Ο ΝΟΒ ισοφάρισε σε 6-6, όμως ο Φουντούλης έβαλε ξανά μπροστά (6-7) τους «ερυθρόλευκους», στο 0:43.

Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν και έτσι, το τρίτο οκτάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 7-7. Στο 5:54 της τέταρτης περιόδου, ο Φουντούλης πέτυχε ένα καταπληκτικό γκολ, με μακρινό σουτ, για το 8-7, ενώ 30 δευτερόλεπτα μετά (5:21), ο Γενηδουνιάς σκόραρε από την περιφέρεια, για το +2 (7-9) του Ολυμπιακού. Νέο τέρμα από τον Γενηδουνιά (4:38) και +3 (7-10) ο Θρύλος, σε ένα κρίσιμο σημείο, με τον Φουντούλη να σκοράρει για τέταρτη φορά, κάνοντας το 11-8, 2:21 για το φινάλε. Η Βουλιαγμένη μείωσε σε 11-9, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε ο δεύτερος τελικός στον Λαιμό.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 2-4, 3-1, 2-4

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Καλογερόπουλος (πέναλτι, 6:54), 1-1 Δερβίσης (περιφέρεια, 5:48), 2-1 Αλαφραγκής (π/π, 0:39), 2-2 Γενηδουνιάς (πέναλτι, 0:09)

2ο οκτάλεπτο: 3-2 Τρούλος (π/π, 6:30), 3-3 Μπούσλιε (π/π, 5:02), 4-3 Φάρμερ (π/π, 3:33), 4-4 Δήμου (π/π, 3:01), 4-5 Βάμος (πέναλτι, 0:29), 4-6 Φουντούλης (κόντρα, 0:03)

3ο οκτάλεπτο: 5-6 Καστρινάκης (περιφέρεια, 2:16), 6-6 Αλαφραγκής (π/π, 1:09), 6-7 Φουντούλης (πέναλτι, 0:43), 7-7 Καλογερόπουλος (π/π, 0:14)

4ο οκτάλεπτο: 7-8 Φουντούλης (περιφέρεια, 5:54), 7-9 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 5:21), 7-10 Γενηδουνιάς (πέναλτι, 4:38), 8-10 Παπασηφάκης (π/π, 4:15), 8-11 Φουντούλης (π/π, 2:21), 9-11 Φάρμερ (π/π, 0:45)

ΝΟ Βουλιαγμένης (Βλαντιμίρ Βουγιασίνοβιτς): Τζωρτζάτος, Χαλυβόπουλος, Καστρινάκης 1, Καλογερόπουλος 2, Τρούλος 1, Νικολαϊδης, Παπασηφάκης 1, Γούντχεντ, Αλαφραγκής 2, Καπότσης, Κουρούβανης, Φάρμερ 2, Ανδρεάδης, Αλμύρας, Κωνσταντόπουλος

Ολυμπιακός (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Ζερδεβάς, Δήμου 1, Βάμος 1, Γενηδουνιάς 3, Φουντούλης 4, Γούβης, Δερβίσης 1, Μπούσλιε 1, Μουρίκης, Γραμματικός, Παπαναστασίου, Δαμίγος, Γκίλλας, Λιαντζίρης

Δηλώσεις:

Ντίνος Γενηδουνιάς: «Ήταν το αντίθετο με το προηγούμενο παιχνίδι. Στο προηγούμενο δείξαμε πολύ καλό πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο και ένα πολύ μέτριο στο δεύτερο. Τώρα, έγινε το αντίθετο. Το σημαντικό είναι, ότι περάσαμε μπροστά στη λήξη του ημιχρόνου, η Βουλιαγμένη ήταν πολύ ανταγωνιστική. Μέσα στο κολυμβητήριο της είναι πάντα πιο ανταγωνιστική. Η εμπειρία μας στο τέλος μίλησε, η ποιότητα των παικτών που έχουμε. Δεν μπορώ να γνωρίζω τι θα γίνει στον τρίτο τελικό, η Βουλιαγμένη θα προσπαθήσει να κερδίσει. Εμείς, θέλουμε να κατακτήσουμε το πρωτάθλημα, να τελειώσουμε τη σειρά και να επικεντρωθούμε στο Champions League».

Μεγαλώνει ο μύθος του Ολυμπιακού: 42ος ευρωπαϊκός τελικός

O oργανισμός του Ολυμπιακού συνεχίζει να γράφει ιστορία και μετά την τεράστια επιτυχία της ομάδας χάντμπολ, έφτασε τους 42 ευρωπαϊκούς τελικούς.