Παρασκευή 03 Μαϊου 2024
Παρτιζάν – Ρεάλ Μαδρίτης 80-82: Άντεξε στην «κόλαση» και μείωσε σε 2-1 η «βασίλισσα»

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με δραματικό φινάλε, η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε να πάρει τη νίκη με 82-80 απέναντι στην Παρτιζάν στο Game 3 και μείωσε σε 2-1 τη σειρά των playoffs. Καθοριστικός ο Γουίλιαμς-Γκος με 22 πόντους και τρίποντο-μαχαιριά λίγο πριν το τέλος.

Η Ρεάλ Μαδρίτης άντεξε στην πίεση της κατάμεστης και εχθρικής Stark Arena, αλλά και στο εκρηκτικό ξεκίνημα της Παρτιζάν και κατάφερε να πάρει ένα σπουδαίο διπλό στο Βελιγράδι για να μειώσει σε 2-1 τη σειρά των playoffs της Euroleague.

Καθοριστικός παράγοντας και εμφανώς η μεγάλη διαφορά σε σχέση με τα παιχνίδια στη Μαδρίτη, ο Έντι Ταβάρες που επέστρεψε από τον τραυματισμό του και μέτρησε 26 πόντους και 11 ριμπάουντ, οδηγώντας τους Ισπανούς στη νίκη. Μεγάλο ματς και από τον Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος ο οποίος συμπλήρωσε 22 πόντους και έβαλε ένα κομβικό τρίποντο στα 24″ πριν το φινάλε.

Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί στο ξεκίνημα με τη Ρεάλ να βρίσκεται εμφανώς αποσυντονισμένη από την ατμόσφαιρα. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς προηγήθηκε με 12-0 στην αρχή του αγώνα και το καμίνι της Star Arena έδειχνε έτοιμο να «καταπιεί» τους Μαδριλένους, με το πρώτο δεκάλεπτο να ανήκει ολοκληρωτικά στους Σέρβους (32-19).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε και τους 15 πόντους (39-24) με τη Ρεάλ σε εκείνο το σημείο, έχοντας για μπροστάρη τον Ταβάρες, να δείχνει να αφυπνίζεται και να αντιλαμβάνεται πλέον το ματς ως ένα παιχνίδι ζωή ή θανάτου.

Ο ψηλός από το Πράσινο Ακροτήρι μέτρησε 16 πόντους και 7 ριμπάουντ στο πρώτο μέρος, η «βασίλισσα» κατάφερε να πλησιάσει στον πόντο (46-45), με το ημίχρονο τελικά μα ολοκληρώνεται με σκορ 48-45.

Το δεύτερο μέρος ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος. Η Ρεάλ πήρε τελικά το προβάδισμα και κατάφερε να το διατηρήσει μέχρι το τέλος του 3ου δεκαλέπτου, όπου την βρήκε στο +3 (63-66).

Από το 68-68 στην τέταρτη περίοδο, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, η Παρτιζάν μπήκε μπροστά στο σκορ με τρίποντο του Νάναλι με 77-75, για να ισοφαρίσει ο Ταβάρες λίγο αργότερα και να έρθει περίπου μισό λεπτό πριν το φινάλε του αγώνα, ο Γκος και να πετύχει ένα μεγάλο τρίποντο για το 77-80 και κάπου εκεί κρίθηκε το τελικό αποτέλεσμα. Ραντεβού τώρα για τις δύο ομάδες την Πέμπτη (03/05) στο καθοριστικό Game 4 της σειράς.

Τα δεκάλεπτα: 32-19, 48-45, 63-66, 80-82

Παρτιζάν (Ομπράντοβιτς): Βούκτσεβιτς 2, ΛεΝτέι 15 (3/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Αβράμοβιτς (0/3 σουτ), Κοπρίβιτσα, Σμάιλαγκιτς 15 (2), Παπαπέτρου 4 (1), Έξουμ 11, Νάναλι 13 (3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τριφούνοβιτς 2, Άντζουσιτς 6 (2/6 τρίποντα), Μάνταρ 12 (4/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Ρεάλ Μαδρίτης (Ματέο): Γουίλιαμς-Γκος 22 (4/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5/6 βολές), Ράντολφ 1, Φερνάντεθ 6 (2), Χάνγκα 3 (1/5 σουτ), Χεζόνια 2 (1/6 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ροντρίγκεθ 3 (1), Κορνελί, Ταβάρες 26 (11/14 δίποντα, 4/5 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 λάθος, 3 μπλοκ), Γιουλ, Μούσα 9 (1/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη).

Ο Κλοπ μίλησε για το μεγάλο «διπλό» του Ολυμπιακού επί της Άστον Βίλα!

Τι είπε ο Γιούργκεν Κλοπ για τον θρίαμβο του Ολυμπιακού στο Μπέρμιγχαμ…