Κυριακή 28 Απριλίου 2024
Ναντ – Τουλούζ 1-5: Πήρε το Κύπελλο Γαλλίας με εντυπωσιακή νίκη

Απίθανη Τουλούζ διέλυσε με 5-1 την περσινή Κυπελλούχο, Ναντ, και κατέκτησε πανηγυρικά το πρώτο τρόπαιο της ιστορίας της.

Το πρώτο Κύπελλο της ιστορίας της πανηγυρίζει η Τουλούζ! Η ομάδα του Μοντανιέ ήταν σαρωτική απέναντι στην περσινή κάτοχο του τροπαίου, Ναντ, την οποία διέλυσε με 5-1 και κατέκτησε την κούπα μέσα στο «Σταντ ντε Φρανς».

Η Τουλούζ ήταν ισοπεδωτική και τελείωσε την ιστορία από το πρώτο μισάωρο. Μόλις στο 4′ ο Κόστα έκανε το 1-0 με κεφαλιά και στο 10′ ο ίδιος παίκτης με νέα κεφαλιά έκανε και το 2-0.

Η άμυνα της Ναντ ήταν σε άλλο γήπεδο και στο 23′ ήρθε το 3-0 με πλασέ του Νταλινγκά. Στο 31′ ο Νταλινγκά και πάλι έκανε το 4-0 σε κενό τέρμα, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου.

Στο 74ο λεπτό ο Σεντόνζ κέρδισε πέναλτι από τον Νικολάισεν και ο Μπλας μείωσε σε 1-4, αλλά στο 79′ ο Αμπουκλάλ με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή έγραψε το 1-5.

Ναντ: Λαφόντ, Ζοάο Βίκτορ (66’ Μερλίν), Καστελέτο, Σεντόνζ, Παλουά (46’ Ζαναγκό), Σισοκό, Ζιροτό, Μογέ (46’ Μουτουσαμί), Μπλας (82’ Κοκό), Σιμόν (46’ Ντελόρ), Μοχάμεντ.

Τουλούζ: Χάουγκ, Ντέσλερ, Νικολάισεν, Ντεζάγκερε (69’ Σιέρο), Σουάζο, Κόστα (82’ Ντιαρά), Σπίρινχς (82’ Ρουόλ), Φαν ντεν Μπόουμεν, Αμπουκλαλ, Νταλινγκά (69’ Οναϊβού), Σαϊμπί (75’ Ρατάο).

Το «άστρο» του Τσάμπι Αλόνσο: Δεν έχει υπάρχει αυτό που έχει κάνει φέτος η Λεβερκούζεν (vids)

Η Λεβερκούζεν σε 10 ματς στη φετινή σεζόν σε Μπουντεσλίγκα, Europa League και Κύπελλο έχει γλιτώσει την ήττα ή έχει πάρει τη νίκη με γκολ στις καθυστερήσεις.