Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Ιωνικός – Λαύριο 82-90: Με την πλάτη στον τοίχο οι Νικαιώτες

Ο Ιωνικός… ξέχασε να βγει στο γήπεδο στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στο Λαύριο και σπατάλησε προβάδισμα 20 πόντων, γνωρίζοντας την ήττα με 90-82 κι έτσι θέλει μόνο νίκη κόντρα στην Καρδίτσα την τελευταία αγωνιστική.

Μια ήττα από το πουθενά, με βάσει την εξέλιξη του αγώνα, γνώρισε ο Ιωνικός από το αδιάφορο βαθμολογικά Λαύριο, με 90-82, για την 21η αγωνιστική της Basket League.

Κι αυτό γιατί οι Νικαιώτες που έπαιζαν στην έδρα του με στόνο μόνο τη νίκη, προηγήθηκαν μέχρι και με 20 πόντους στο ματς (51-31 στο ημίχρονο), ωστόσο στο δεύτερο μέρος κατέρρευσαν και ηττήθηκαν με κάτω τα χέρια. Πλέον ο Ιωνικός έχει ρεκόρ 4-17 και θέλει τη νίκη την τελευταία αγωνιστική απέναντι στην Καρδίτσα, για να παραμείνει στη μεγάλη κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ.

Το Λαύριο από την άλλη, έχει εξασφαλίσει την παραμονή του στην κατηγορία και πάει χωρίς άγχος στο παιχνίδι απέναντι στον Κολοσσό για το φινάλε της χρονιάς. Κορυφαίοι στη σημερινή αναμέτρηση, ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης με 24 πόντους και ο Σιρίλ Λανγκεβίν με 26, οι οποίοι ξεχώρισαν στο σαρωτικό δεύτερο ημίχρονο για την ομάδα του Λαυρίου.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Κωστής): Νούνιεζ-Καστόγιο 4 (2/9 σουτ, 6 ριμπάουντ), Σίμονς 14 (1/5 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λενέλ 14 (4/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Αρσενόπουλος 13 (2/3 δίποντα, 3/10 τρίποντα), Λέισι 15 (3/7 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 9/13 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κάπελαν 9 (2/7 τρίποντα), Μπέμπης, Κορκοντζέλος, Χόκινς 13 (3/8 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αγγελόπουλος

ΛΑΥΡΙΟ (Λιμνιάτης): Φλαγκ 13 (3/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Αλέξανδρος Νικολαΐδης 24 (4/4 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 1/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ίντι 8 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λάνγκεβιν 26 (11/13 δίποντα, 4/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Ζάρας 11 (1), Απόστολος Νικολαΐδης, Ρεμί, Σπρίντζιος, Κολοβέρος 8 91/5 δίποντα, 6/7 βολές, 3 ριμπάουντ)

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 51-31, 68-60, 82-90

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι