Νότιγχαμ Φόρεστ – Νιούκαστλ 1-2: Ανατροπή τετράδας για τις «καρακάξες»

Με τον Ισάκ να ευστοχεί από την άσπρη βούλα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και να προσθέτει άλλο ένα στην βραδιά η Νιούκαστλ επικράτησε με ανατροπή 2-1 στην έδρα της Νότιγχαμ εδραιώνοντας έτσι την παρουσία της στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα.

Με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ισάκ στο φινάλε η Νιούκαστλ ολοκλήρωσε την σπουδαία ανατροπή στην έδρα της Φόρεστ (2-1), όντας πλέον μια… ανάσα από την πρώτη τετράδα της Premier League.

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο 26′. Ο Μπότμαν έκανε το λάθος στην προσπάθειά του να γυρίσει την μπάλα. Ο Ντένις πήρε την κατοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Λίγο πριν από το τέλος του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να φέρουν την αναμέτρηση σε ισορροπία με τον Ισάκ να πλασάρει εύστοχα για το 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι στις καθυστερήσεις για χέρι του Νιακατέ. Ο Ίζακ ανέλαβε την εκτέλεση και έβαλε σε θέση οδηγού την Νιούκαστλ στο 93′.

ΝΟΤΙΓΧΑΜ: Νάβας, Οριέ, Νιακατέ, Φελίπε, Λόντι, Γέιτς, Σέλβι, Τζόνσον, Γκιμπς-Γουάιτ, Ντένις, Αγιού

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Πόουπ, Τρίπιερ, Μπότμαν, Σέρ, Μπέρν, Λόνγκσταφ, Γκιμαράες, Γουίλοκ, Μέρφι, Ίζακ, Σεντ Μαξιμέν.

Μεντιλίμπαρ: «Δεν συμβιβαζόμαστε με τίποτα άλλο εκτός από τη νίκη με ΑΕΚ – Να επισκεφτούμε ξανά αυτό το γήπεδο»

Ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ τόνισε πως ο Ολυμπιακός δεν θα συμβιβαστεί με τίποτα λιγότερο εκτός από τη νίκη ενώ υπογράμμισε με... νόημα πως οι «ερυθρόλευκοι» θέλουν να επισκεφτούν ξανά την «Opap Arena».