Τετάρτη 01 Μαϊου 2024
Ο Ερυθρός Αστέρας διέλυσε την Εφές (94-75)

Ο Καμπάτσο ηγήθηκε του Ερυθρού Αστέρα και οδήγησε την ομάδα του Βελιγραδίου σε μια μεγάλη νίκη, που τη διατηρεί στο κόλπο για τα πλέι οφ.

Με τον Καμπάτσο να κάνει πράγματα και θαύματα, ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε με 94-75 της Αναντολού Εφές στο Βελιγράδι για την 27η αγωνιστική της Euroleague και παρέμεινε στο κόλπο για την 8άδα και την πρόκριση στα πλέι οφ. Ο Αργεντινός σταρ ολοκλήρωσε τον αγώνα έχοντας 22 πόντους και 7 ασίστ, ενώ από τους φιλοξενούμενους 16 είχε ο Ζίζιτς.

Με αυτή τη νίκη ο Ερυθρός Αστέρας ανέβηκε στο 12-15 και βρίσκεται δύο νίκες μακριά από την οκτάδα, ενώ η Εφές έπεσε στο 13-13 και είναι στο -1, έχοντας όμως ένα ματς λιγότερο.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 10-4 και 17-9, ενώ έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +5 (25-20). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό. Μείωσαν σε 33-34 και λίγο αργότερα πέρασαν μπροστά με 36-34, με τον Ερυθρό Αστέρα μάλιστα να κλείνει το ημίχρονο στο +4 (49-45).

Οι Σέρβοι διατήρησαν το προβάδισμα στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του τρίτου δεκαλέπτου (59-51, 66-61), αλλά στα τελευταία λεπτά η Εφές αντέδρασε και ισοφάρισε σε 66-66. Μάλιστα, πέρασε και μπροστά (67-66), αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν για το 68-67, με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού. Εκεί ο Ερυθρός Αστέρας κυριάρχησε και με επιμέρους 26-8 έφτασε στη νίκη με 94-75.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-25, 49-45, 68-67, 94-75

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ιβάνοβιτς): Βιλντόσα 6 (1), Λαζάρεβιτς 5 (1), Καμπάσο 22 (4/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 5/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μίτροβιτς 10 (4/5 δίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μάρτιν 2, Ντόμπριτς 15 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Νέντοβιτς 9 (2), Μάρκοβιτς 3 (1), Κούζμιτς 5, Πετρούσεβ 7, Μπέντιλ 10 (4/6 δίποντα, 2/2 βολές)

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Μπομπουά 15 (3/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σίνγκλετον, Μπράιαντ 10 (1), Γκαζί, Κλάιμπερν 12 (4/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τουντσέρ 8 (1/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Εμπαγέ 12 (4/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ζίζιτς 16 (7/9 δίποντα, 2/4 βολές), Ντάνστον

Άιρτον Σένα: Τριάντα χρόνια χωρίς τον θρύλο

Έχουν περάσει τρεις δεκαετίες από τότε που ο «θεός» των γκραν πρι μετακόμισε σε άλλες πίστες, αφού φρόντισε να φτιάξει τις επίγειες...