Μακάμπι Τελ Αβίβ – Φενερμπαχτσέ 78-74: Δώρο των Ισραηλινών στον Ολυμπιακό

Οι Ισραηλινοί νίκησαν με 78-74 την Φενερμπαχτσέ και μπήκαν ξανά στην 8άδα, κάνοντας ένα ωραίο δώρο στον Ολυμπιακό – Ντεμπούτο ο Ντόρσεϊ, αλλά χωρίς πόντο σε 4:36.

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, η Μακάμπι επικράτησε της Φενερμπαχτσέ στο Τελ Αβίβ με 78-74 για την 26η αγωνιστική της Euroleague και έκανε ένα ωραίο δώρο στον Ολυμπιακό.

Οι Ισραηλινοί κράτησαν την Φενερμπαχτσέ στο -3 από τον Ολυμπιακό (19-8 οι Ερυθρόλευκοι, 16-10 με ένα ματς λιγότερο οι Τούρκοι), ενώ παράλληλα μπήκαν στην 8άδα και συνεχίζουν να διατηρούν σημαντικές πιθανότητες για να μπουν στα πλέι οφ. Ένα ματς στο οποίο έκανε ντεμπούτο με τη φανέλα της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη ο Τάιλερ Ντόρσεϊ, αλλά ο ομογενής γκαρντ κινήθηκε σε χαμηλά επίπεδα, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση χωρίς πόντο, παρότι αγωνίστηκε σε 4:36 λεπτά.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Λορέντζο Μπράουν με 21, ενώ από τους φιλοξενούμενους 16 είχε ο Χέιζ.

Η Φενερμπαχτσέ ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 9-3 και 15-5, ενώ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +8 (25-17). Στη δεύτερη περίοδο η Μακάμπι Τελ Αβίβ ανέβασε στροφές και μείωσε στους 3 (28-31), ενώ λίγο αργότερα ισοφάρισε σε 31-31. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με 43-39 και να κλείσουν το ημίχρονο στο +4 (43-39).

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο, με την Μακάμπι να προηγείται με 47-44 και 56-53 και να μπαίνει στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού με προβάδισμα 5 πόντων (61-56). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Μακάμπι βρέθηκε στο +11 (69-58), αλλά στο τελευταίο κομμάτι της περιόδου οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και μείωσαν στον πόντο (74-73). Σε εκείνο το σημείο, όμως, οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν ψυχραιμότεροι και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 78-74.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-25, 43-39, 61-56, 78-74.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Μπράουν 21 (4/12 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 7/8 βολές, 3 ασίστ, 3 λάθη), Μπάλντουιν 15 (2), Μάρτιν 9 (1), Μένκο, Σόρκιν 10 (5/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντιμπαρτολομέο 10 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 λάθος), Χίλιαρντ, Κοέν 2, Μπράιμο, Νίμπο 1 (3 ριμπάουντ), Κόλσον 10 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 4 λάθη).

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιτούδης): Μότλεϊ 12 (6/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 λάθη), Γουίλμπεκιν 7 (1/8 τρίποντα, 3 ασίστ), Έντουαρντς 2, Μπιέλιτσα 6 (3/3 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 λάθη), Χέιζ – Ντέιβις 16 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πιερ 15 (1/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τζέκιρι, Γκούντουριτς 8 (1/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Ντόρσεϊ (0/1 τρίποντο, 0/1 βολή), Μπούκερ, Καλάθης 8 (2/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 λάθος).

Έξαλλοι στη Μακάμπι: «Λέει ψέματα ο Αταμάν»

Πηγή της Μακάμπι απαντά σε όσα της προσάπτει ο Εργκίν Αταμάν.