![Τέμπη: Αυτός είναι ο πίνακας του σταθμαρχείου Λάρισας](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2023/03/pinakas1.jpg)
Τέμπη: Αυτός είναι ο πίνακας του σταθμαρχείου Λάρισας
Σε αυτόν ο σταθμάρχης δεν γύρισε το κλειδί για να αλλάξει γραμμή η επιβατική αμαξοστοιχία.
Spotlight
Τον πίνακα στο σταθμαρχείο Λάρισας, όπου συνέβη το μοιραίο λάθος που οδήγησε στην τραγωδία στα Τέμπη, καταγράφει ο φωτογραφικός φακός τοπικού Μέσου της Λάρισας.
Στις φωτογραφίες του larissanet φαίνεται ο πίνακας του σταθμαρχείου Λάρισας, όπου το βράδυ της 28ης Φεβρουαρίου, ο σταθμάρχης δεν γύρισε το κλειδί για να αλλάξει γραμμή η επιβατική αμαξοστοιχία, με αποτέλεσμα τη φονική σύγκρουσή της με άλλη εμπορική.
Δείτε τις φωτογραφίες:
![](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2023/03/pinakas.jpg)
«Άλλαξα τα κλειδιά των γραμμών και ξέχασα να τα επαναφέρω»
«Άλλαξα τα κλειδιά των γραμμών και δεν τα επανέφερα μετά στη θέση τους» φέρεται να παραδέχθηκε στην κατάθεσή του ο σταθμάρχης.
Έτσι, ο 60χρονος έβαλε το τρένο που αναχώρησε από την Λάρισα στη γραμμή που ερχόταν η εμπορική αμαξοστοιχία καταλάθος, επειδή μπερδεύτηκε καθώς ασχολιόταν με την τοπική αμαξοστοιχία.
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις