Τρίτη 23 Απριλίου 2024
Ολυμπιακός – ΠΑΣ Γιάννενα 93-63: Άνετη νίκη για τις ερυθρόλευκες

Οι Ερυθρόλευκες επικράτησαν του ΠΑΣ Γιάννενα στο ΣΕΦ με 93-63 για την 21η αγωνιστική της Α1.

Με νίκη επέστρεψε στο πρωτάθλημα, η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού. Στο προτελευταίο ματς της κανονικής περιόδου της Α1 (21η αγωνιστική), οι νταμπλούχες Ελλάδας νίκησαν με 93-63 τον ΠΑΣ Γιάννινα στην αίθουσα 5 του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας, έχοντας μεγάλες διαφορές από την δεύτερη περίοδο και μετά.

Τα κορίτσια του Θρύλου πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση στο ΣΕΦ, επικράτησαν σχετικά εύκολα του ΠΑΣ και έτσι, διατήρησαν την πρώτη θέση στον βαθμολογικό πίνακα του πρωταθλήματος, για άλλη μία αγωνιστική. Με 22 πόντους, η Γκούσταφσον ήταν η πρώτη σκόρερ των «ερυθρόλευκων».

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» νωθρά στο ματς και βρέθηκε πίσω με 10-4, όμως «έσφιξε» την άμυνα του, «έτρεξε» 14-0 σερί και με τρίποντο της Γκούσταφσον (0:24), «έκλεισε» με +8 (18-10) την πρώτη περίοδο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι νταμπλούχες Ελλάδας επέβαλαν το ρυθμό τους και ξέφυγαν με +24 (44-20), με τρεις εύστοχες βολές της Σταμολάμπρου (2:30). Στα 50 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, η Γκούσταφσον ανέβασε τη διαφορά στο +29 (51-22), με τον ΠΑΣ Γιάννινα να μειώνει σε 51-24.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, με δύο βολές της Σπυριδοπούλου (5:51), ο Θρύλος προηγήθηκε με 64-35, με την Γκούσταφσον να κάνει το +30 (74-44), στο 2:10, ενώ η Σουκ κέρδισε τη «μάχη» κάτω από το καλάθι και σκόραρε, για το 78-48 (0:02). Στα μέσα (5:52) του τελευταίου δεκάλεπτου, η Νικολοπούλου πέτυχε το 84-57, με τις «ερυθρόλευκες» να συνεχίζουν στον ίδιο ρυθμό και να επικρατούν με 93-63, μετά από καλάθι της Βαμβακά, στα 16 δευτερόλεπτα.

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 51-24, 78-48, 93-63

Δηλώσεις:

Θάνος Νίκλας: «Συγχαρητήρια για τη νίκη. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν συγκεντρωμένοι, παίξαμε στην άμυνα μας και πήραμε διαφορά στο σκορ. Στο δεύτερο, χαλαρώσαμε, δεν ευχαριστηθήκαμε πολύ το παιχνίδι, κάτι που πρέπει να αλλάξουμε και να διορθώσουμε, γιατί δεν μπορούμε να δεχόμαστε σε ένα ημίχρονο 24 πόντους και στο άλλο… 40. Συνεχίζουμε».

Ευαγγελία Βαμβακά: «Πήραμε τη νίκη, για αυτό παίζουμε πάντα. Προσπαθούμε να δουλεύουμε στα ματς πράγματα, τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση. Προσπαθούμε να γινόμαστε καλύτεροι σε κάθε παιχνίδι, μένει άλλο ένα ματς στην κανονική διάρκεια και μετά, μπαίνουμε στο σημαντικότερο σημείο της σεζόν».

Ολυμπιακός – Φερεντσβάρος: Κρίσιμη «μάχη» στον Πειραιά, με «φόντο» το Final-4!

Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει την πανίσχυρη και αήττητη Φερεντσβάρος, την οποία υποδέχεται στο Παπαστράτειο κολυμβητήριο, για την κρίσιμη 4η αγωνιστική των προημιτελικών ομίλων του Champions League.