Σάββατο 27 Απριλίου 2024
Διομήδης Άργους – Ολυμπιακός 17-30: Εύκολη νίκη για τους Πειραιώτες

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση ο Ολυμπιακός επικράτησε με 30-17 του Διομήδη Άργους στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Μετά την πρόκριση στο Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδας, η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού συνέχισε νικηφόρα τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις, με σημαντικό «διπλό» στο πρωτάθλημα. Οι πρωταθλητές Ελλάδας επικράτησαν με 30-17 του Διομήδη στο Άργος, για την 16η αγωνιστική της Handball Premier, έφτασαν τις 15 διαδοχικές νίκες και παρέμειναν στην κορυφή!

Σε μία παραδοσιακά δύσκολη έδρα, ο Θρύλος κυριάρχησε στο ματς, «έκλεισε» με 13-7 το ημίχρονο και έφτασε στη νίκη με +13, παίζοντας εξαιρετική άμυνα. Μελανό σημείο του ματς, ο τραυματισμός του Μοντόρο, ο οποίος αποχώρησε στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου. Στο Άργος, δίπλα στους «ερυθρόλευκους», βρέθηκε και ο πρόεδρος του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π., Μιχάλης Κουντούρης, ο οποίος παρακολούθησε την αναμέτρηση μαζί με τον Τίμη Πουρνάρα και τον Γρηγόρη Σανίκη.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο ματς και στο 17:15, προηγήθηκε με +4 (3-7), με γκολ του Οστρούτσκο. Ο Μιχαηλίδης ανέβασε τη διαφορά στο +5 (4-9), στο 19:50, με τον Μπουρζέ να «γράφει» το 11-6, στο 23:15. Με τη συμπλήρωση 26 λεπτών στο ματς, ο Ολλανδός άσος πέτυχε ένα ακόμα τέρμα, για το +7 (6-13), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τους πρωταθλητές Ελλάδας μπροστά, με 13-7.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Θρύλος έφτασε γρήγορα-γρήγορα στο +8 (8-16), με τέρμα του Βέμπερ (33:01), με τον Παπαδόπουλο να κάνει το 18-9, στο 35ο λεπτό. Ο Παπαδόπουλος ήταν αυτός που έδωσε «αέρα» 10 τερμάτων στους «ερυθρόλευκους», σκοράροντας στο 43:26, για το 24-14. Στη συνέχεια, στο 54ο λεπτό, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +13 (16-29), με γκολ του Μπάγιου στην κόντρα, ενώ ο Πασσιάς, με εξαιρετικό σουτ στο 58ο λεπτό, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (17-30).

Σπανούλης: H ζημιά από έναν πρώην συμπαίκτη του (vid)

Ο Σπανούλης ήταν αδύνατο να του βάλει φρένο και ο Σερμαντίνι με αυτό το περίεργο στυλ έφτασε τους 21 πόντους, έχοντας 7/8 δίποντα.