Πέμπτη 19 Σεπτεμβρίου 2024
Νίκη κορυφής για την Ουνιόν (2-0)

Η Βέρντερ Βρέμης επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας της Βόλφσμπουργκ με σκορ 2-1, ενώ η Γκλάντμπαχ νίκησε με σκορ 4-1 τη Χόφενχαϊμ.

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη που την φέρνει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Μπουντεσλίγκα πέτυχε η Ουνιόν Βερολίνου.

Η πρωτοπόρος του γερμανικού πρωταθλήματος επικράτησε της Χέρτα με 2-0 στο ντέρμπι του Βερολίνου κι έπιασε την Μπάγερν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Έπειτα από τέσσερα σερί αρνητικά αποτελέσματα η Βέρντερ Βρέμης επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας της Βόλφσμπουργκ με σκορ 2-1 στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Ο Φούλκρουγκ άνοιξε στο σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 24′ για το 1-0, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος, ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και τα δικά του για το 2-0 στο 77. Για να έρθει ο Παρέδες και να μειώσει στο τελικό 2-1 στις καθυστερήσεις.

Ακόμα η Γκλάντμπαχ επιβλήθηκε στης Χόφενχαϊμ εκτός έδρας με σκορ 4-1, παίρνοντας μια μεγάλη νίκη που διατηρεί τις όποιες ελπίδες της για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Η αρχή έγινε με τον Χόφμαν να κάνει το 1-0 στο 12′, ενώ και πάλι ο ίδιος παίκτης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0 στο 37′. Στο δεύτερο 45λεπτο, ο Μπεμπού μείωσε στο 80′ σε 2-1 για τους γηπεδούχους, όμως η Γκλάνμπαχ είχε άλλα δύο γκολ. Πρώτα με τον Στιντλ στο 83′ για το 3-1 και ύστερα με τον Βολφ στο 91′ για το τελικό 4-1.