Μάλαγα – ΑΕΚ 88-66: Δεν άντεξε στην τέταρτη περίοδο η Ένωση

Ένα 19-2 της Μάλαγα στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου έκρινε το ματς υπέρ της ισπανικής ομάδας που επικράτησε με 88-66 της ΑΕΚ στην πρεμιέρα των «16» του BCL.

Για κάτι παραπάνω από 30 λεπτά η ΑΕΚ κοίταξε στα μάτια τη Μάλαγα στο «Palacio de Deportes Jose Maria Martin Carpena» για την πρεμιέρα των «16» του BCL, αλλά τότε ήρθε η κατάρρευση. Από το 59-58 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, οι Ισπανοί «έτρεξαν» ένα επιμέρους σκορ 19-2 που έκρινε ουσιαστικά το ματς, με την Ουνικάχα να παίρνει τη νίκη με 88-66.

Ο Μίτσελ με 18 πόντους και 13 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος της Ένωσης, που αγωνίστηκε χωρίς τους Φρέιζερ και Μάντσεν, ενώ 14 πόντους είχε ο Μάιλς. Για τη Μάλαγα πολύ μεγάλη ζημιά έκαναν στην ΑΕΚ οι Πέρι και Κράβις που πέτυχαν από 22 πόντους.

Ο γρήγορος ρυθμός και η διάθεση που έδειξε η Μάλαγα στο κομμάτι της δημιουργίας από το πρώτο τζάμπολ την έβαλαν με το… καλησπέρα στη θέση του οδηγού, απέναντι σε μία ΑΕΚ που προσπαθούσε βασιζόμενη στις επιθετικές εμπνεύσεις του Μάιλς να μείνει κοντά στο σκορ (29-20 στο 10΄). Ωστόσο, με την άμυνα της ΑΕΚ να περιορίζει τους γηπεδούχους στους 15 πόντους στη δεύτερη περίοδο και τους Μάιλς, Μίτσελ να εκτελούν… κατά ριπάς, η Ένωση όχι μόνο έμεινε «ζωντανή» στον αγώνα, αλλά κατάφερε να πάρει τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -5 (44-39).

Ο… ασυγκράτητος επιθετικά Μίτσελ και η διάρκεια της ΑΕΚ στην άμυνα, βοήθησαν την Ένωση να σημειώσει στο 26΄ την ανατροπή, έχοντας τρέξει επιμέρους σκορ 7-13 για το 51-52. Ωστόσο οι γηπεδούχοι απάντησαν με επιμέρους 8-2 κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +5 (59-54). Οι «κιτρινόμαυροι», πάντως, κατέρρευσαν αμυντικά και επιθετικά στον… επίλογο του αγώνα, με τους Ισπανούς να τρέχουν νέο επιμέρους σκορ 10-4, γράφοντας το 69-58 στο 35΄ και μπαίνοντας ουσιαστικά σε τροχιά νίκης. Με τον Μάιλς μάλιστα να κάθεται στον πάγκο με 5 φάουλ στο 35΄ η Ένωση δεν είχε δικαίωμα στο όνειρο τους «διπλού»…

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 44-39, 59-54, 88-66

Μάλαγα (Ναβάρο): Καλινόσκι 4, Σίμα 13 (6/6 δίποντα, 1/5 βολές, 5 ριμπάουντ) , Οσετκόβσκι , Πέρι 22 (4/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5/7 βολές, 6 ασίστ), Μπαρέιρο 3 (1) , Μπριθουέλα 6 (1), Κάρτερ 5, Ντίαθ , Έτζιμ 4 (1/1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Κράβις 22 (8/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Τόμας (6 ριμπάουντ), Τζέντοβιτς 9 (1/2 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη)

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φλιώνης 7 (1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιάνκοβιτς 6 (5 ριμπάουντ) , Μάιλς 14 (2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 λάθη) , Γουίλιαμς 10 (2/6 τρίποντα), Μίτσελ 18 (8/14 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/3 βολές, 13 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη) , Κόνιαρης , Ξανθόπουλος (3 ασίστ), ΜακΓκριφ 6 , Γόντικας 1 , Παπαδάκης , Στρέλνιεκς 4, Πετρόπουλος

Ο Ολυμπιακός είναι η μεγαλύτερη διαφήμιση για το ελληνικό ποδόσφαιρο στην Ευρώπη

Μια τεράστια βραδιά για τον Ολυμπιακό, με τους «ερυθρόλευκους» να κάνουν την διαφορά