Σάββατο 27 Απριλίου 2024
Σπουδαία νίκη για τον Ολυμπιακό στη Σύρο (3-2 σετ)

Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς, ο Ολυμπιακός νίκησε 3-2 σετ τον Φοίνικα στη Σύρο για την 11η αγωνιστική της Volley League.

Ο Ολυμπιακός πήρε μεγάλη νίκη στην έδρα του Φοίνικα Σύρου με 3-2 σετ, κάνοντας την ανατροπή από το 2-1, για την 11η αγωνιστική της Volley League. Συνεχίζουν μόνοι πρώτοι στην κορυφή της βαθμολογίας οι «ερυθρόλευκοι».

Οι Πειραιώτες ήταν καλύτεροι σε μεγάλο βαθμό στο πρώτο σετ και ειδικά στο κομμάτι του σερβίς, που ήταν εκείνο που έκανε και τη διαφορά, με τον Ολυμπιακό να ανακτά μεγάλη διαφορά από νωρίς και να τη διατηρεί κατακτώντας το σετ με 25-16.

Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι απάντησαν δυναμικά και πραγματοποιώντας σαφώς πιο βελτιωμένη εμφάνιση, χτίζοντας σταδιακά διαφορά που έφτασε στο +5 (16-11). Οι «ερυθρόλευκοι» δεν βρήκαν λύσεις για να κλείσουν την ψαλίδα και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 1-1 με 25-19.

Η εικόνα ήταν παρόμοια και στο τρίτο σετ, με τους Συριανούς να το κατακτούν κι αυτό με 25-20.

Ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του στο τέταρτο σετ, το παιχνίδι έγινε «θρίλερ». Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 11-17 και έμειναν στο +6 ως το 22-16, για να δεχθούν στη συνέχεια ένα σερί 5-1 και να μειώσει ο Φοίνικας σε 23-21, αλλά να διατηρούν το προβάδισμα και να παίρνουν το σετ με 25-21, στέλνοντας το ματς στο tie break.

Εκεί οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με 4-1, ο Ολυμπιακός απάντησε και πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο 7-6 και το διατήρησε ως το 11-9, με τον Φοίνικα να προηγείται με σερί τριών πόντων για το 12-11. Οι «ερυθρόλευκοι» τελικά έκλεισαν το σετ και το ματς με 15-13, κατακτώντας τη νίκη με 3-2 σετ.

Τα σετ: 16-25, 25-19, 25-20, 21-25, 13-15

Σπανούλης: H ζημιά από έναν πρώην συμπαίκτη του (vid)

Ο Σπανούλης ήταν αδύνατο να του βάλει φρένο και ο Σερμαντίνι με αυτό το περίεργο στυλ έφτασε τους 21 πόντους, έχοντας 7/8 δίποντα.