Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Παναθηναϊκός – Φενέρμπαχτσε 88-94: Ούτε τώρα οι «πράσινοι» – Νέα γιούχα στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να χάσει δικό του ματς από τη Φενέμπαχτσε με 88-94 στην παράταση (78-78 κ.δ) και αποδοκιμάστηκε έντονα από τον κόσμο του στο ΟΑΚΑ. Έκτη σερί ήττα για την ομάδα του Ράντονιτς που δεν σηκώνει κεφάλι με τίποτα.

Αυτοκτονία για τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ! Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς βρέθηκε αγκαλιά με τη νίκη κόντρα στη Φενέρμπαχτσε στην κανονική διάρκεια του ματς, αλλά δεν την «καθάρισε» και ηττήθηκε με 88-94 στην παράταση (78-78 κ.δ.).

Παράπονα για τις αποφάσεις των διαιτητών από τους «πράσινους» που γνώρισαν την έκτη σερί ήττα τους στην Euroleague και αποδοκιμάστηκαν από τους οπαδούς τους στο φινάλε. Στην τελευταία θέση με 6-12 πλέον το «τριφύλλι», στο 11-7 ανέβηκε η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη που έβαλε τέλος στο δικό της αρνητικό σερί με πέντε σερί ήττες.

Ο Μπέικον με 27 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ενώ εξαιρετικός ήταν ο Πονίτκα με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ. Για τους Τούρκους, 24 πόντους είχε ο Ντέιβιτς με μεγάλα σουτ σε κρίσιμα σημεία, 12 πόντους με 5 ασίστ είχε ο Καλάθης ενώ χαμηλά έμεινε ο Κώστας Αντετοκούνμπο με 2 πόντους.

Εκμεταλλευόμενη τα λάθη του Παναθηναϊκού η Φενέρ προηγήθηκε με 6-1 (2′) στο ξεκίνημα του ματς, όμως οι «πράσινοι» με μπροστάρηδες τους Μπέικον και Παπαγιάννη βρέθηκαν στο 19-16 λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Το ματς παρέμεινε ντέρμπι στη δεύτερη περίοδο όπου αν και οι Τούρκοι προηγήθηκαν με +5 (24-29, 15′), οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν γρήγορα σε 29-29 και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +3 (39-36).

Γουίλιαμς και Λι έφεραν τους «πράσινους» στο +6 (55-49 στο 27′) και με τον Μπέικον να βγαίνει ξανά μπροστά η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 59-51. Στο τελευταίο δεκάλεπτο έγινε «μάχη», με τον Παναθηναϊκό να έχει όμως συνέχεια το προβάδισμα. Ο Καλάθης με τρίποντο μείωσε σε 74-73, ο Παναθηναικός με τον Πονίτκα να σαρώνει τα ριμπάουντ βρέθηκε στο 78-73, 34» πριν το φινάλε, αλλά κατάφερε να χάσει τη νίκη και το ματς πήγε στην παράταση με 78-78, χάρη σε τρίποντο του Γκούντουριτς από λάθος του Λι. Στην τελευταία επίθεση οι «πράσινοι» διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ πάνω στον Γκουντάιτις, με Μπέικον και Πονίτκα να αστοχούν και το παιχνίδι να οδηγείται σε έξτρα πεντάλεπτο.

Εκεί οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ μέχρι το 85-85, η Φενέρ όμως προηγήθηκε με +5 (87-92) χάρη σε σουτ του Ντέιβις και πήρε τελικά τη νίκη με 94-88.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 39-36, 59-51, 78-78κ.α., 88-94 παρ.

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Γουόλτερς 11 (1/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Λι 10 (2/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Παπαγιάννης 3 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Γουίλιαμς 11 (1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 λάθη), Γ. Καλαϊτζάκης 2, Μπέικον 27 (7/10 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 7/10 βολές), Πονίτκα 14 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Μαντζούκας, Γκουντάιτις 10 (7 ριμπάουντ).

Φενέρμπαχτσε(Ιτούδης): Μότλεϊ 14 (6/13 δίποντα, 2/3 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 λάθη), Μπιρσέν, Γουίλμπεκιν 9 (2/6 τρίποντα, 4 κλεψίματα), Έντουαρντς 14 (3/5 δίποντα, 2/2 βολές, 2/2 βολές), Χέιζ – Ντέιβις 24 (6/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Πιερ, Γκούντουριτς 14 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Μπούκερ 5 (1), Καλάθης 12 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Αντετοκούνμπο 2.

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι